Ekolamp: Mnohé e-shopy se stávají černými pasažéry systému likvidace elektroodpadu

26.09.2017 9:54

On-line prodejci elektrotechniky mimoevropských výrobců by měli mít ze zákona stejné povinnosti jako evropští výrobci. Některé, především internetové obchody, prodávající například asijskou elektroniku, totiž nepřispívají do systému zpětného odběru vyřazené elektrotechniky. Tato nekalá praxe obchodně znevýhodňuje firmy, dodržující zákonné povinnosti. Zneužívání systému on-line obchodníky představuje asi 5 až 10 procent všech prodejů.

Ekolamp: Mnohé e-shopy se stávají černými pasažéry systému likvidace elektroodpadu
Foto: red
Popisek: Ekolamp

Řada evropských e-shopů včetně těch tuzemských neplní své povinnosti stran likvidace elektroodpadu. Prodejci elektroniky výrobců mimo Evropskou unii vědomě či z neznalosti parazitují na současném systému likvidace elektrických a elektronických zařízení, a stávají se tak černými pasažéry systému (tzv. freeriding). Ten ukládá výrobcům zřídit, financovat a provozovat systém zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení (tzv. WEEE Directive).

V praxi to znamená, že tito on-line prodejci nepřispívají do systému zpětného odběru elektroodpadu a ani neplní další zákonné povinnosti. Řešení tohoto problému hledali účastníci celoevropské konference zaměřené na recyklaci a likvidaci elektrických a elektronických zařízení, kterou organizovala mimo jiné asociace EucoLight, jež se zabývá sběrem a recyklací světelných zdrojů a svítidel.

Peter Börkey z Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) předložil první analýzy, ze kterých vyplývá, že freeriding, tedy zmiňované zneužívání systému on-line obchodníky, představuje asi 5-10 % všech prodejů.

„Tato nekalá praxe, tedy obcházení stávajícího systému zpětného odběru, staví poctivé obchodníky do nevýhodné pozice, a je proto třeba ji změnit,“ říká Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp, která je členem asociace EucoLight.

Účastníci konference se shodli, že tvůrci legislativy by měli zvážit změnu pravidel. „Na on-line prodejce zboží pocházejícího mimo EU by měly přejít stejné zákonné povinnosti stran likvidace elektroodpadu, jaké mají evropští výrobci,“ dodává Zuzana Adamcová.

Současně s úpravou legislativy je zapotřebí vzdělávat on-line obchodníky, protože řada z nich si neuvědomuje, že musí zmiňované zákony dodržovat. Součástí by mělo být i lepší vymáhání zákonných povinností.

O EucoLight

EucoLight je Evropská asociace organizací zabývajících se sběrem a recyklací světelných zdrojů a svítidel. Jménem svých 19 členů se angažuje ve všech záležitostech týkajících se směrnic, legislativy a standardů ovlivňujících sběr a recyklaci osvětlovacích zařízení.

Členové EucoLight sbírají a recyklují celkem 79 % odpadu ze světelných zdrojů sbíraného v 18 zemích, kde působí. EucoLight je zástupcem evropských kolektivních systémů pro zpětný odběr elektrozařízení, které se specializují na zajišťování sběru a recyklace osvětlovacích zařízení a vyvíjejí úsilí, aby se oběhové hospodářství stalo realitou i v oblasti osvětlovacích zařízení.

Již od svého založení v polovině roku 2015 EucoLight započal konstruktivní dialog se zúčastněnými stranami s cílem poskytnout odborné znalosti v oblasti managementu a nakládání s odpadem z osvětlovacích zařízení a podpořit pozitivní roli systémů rozšířené odpovědnosti výrobce ve společnosti i oblasti životního prostředí.

Pro více informací navštivte webové stránky EucoLight (ZDE), sledujte EucoLight na Twitteru (ZDE) nebo kontaktujte generálního tajemníka: Marc Guiraud (ZDE).

Společnost EKOLAMP je nezisková organizace, která byla v roce 2005 založena tuzemskými pobočkami společností Philips, OSRAM, GE Industrial a NARVA B.E.L./ČR. EKOLAMP vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení, jejich zpracování včetně následného materiálového využití a odstranění zbytkových odpadů. Více informací ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Asociace nestátních organizací a České asociace adiktologů  k závislosti na alkoholu, tabáku, hazardu či nelegálních drogách

12:58 Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Asociace nestátních organizací a České asociace adiktologů k závislosti na alkoholu, tabáku, hazardu či nelegálních drogách

Adiktologický sektor vítá výstupy pětiletého projektu Rozvoje adiktologických služeb. Mohou znamenat…