Ekolamp: Mnohé e-shopy se stávají černými pasažéry systému likvidace elektroodpadu

26.09.2017 9:54 | Zprávy

On-line prodejci elektrotechniky mimoevropských výrobců by měli mít ze zákona stejné povinnosti jako evropští výrobci. Některé, především internetové obchody, prodávající například asijskou elektroniku, totiž nepřispívají do systému zpětného odběru vyřazené elektrotechniky. Tato nekalá praxe obchodně znevýhodňuje firmy, dodržující zákonné povinnosti. Zneužívání systému on-line obchodníky představuje asi 5 až 10 procent všech prodejů.

Ekolamp: Mnohé e-shopy se stávají černými pasažéry systému likvidace elektroodpadu
Foto: red
Popisek: Ekolamp

Řada evropských e-shopů včetně těch tuzemských neplní své povinnosti stran likvidace elektroodpadu. Prodejci elektroniky výrobců mimo Evropskou unii vědomě či z neznalosti parazitují na současném systému likvidace elektrických a elektronických zařízení, a stávají se tak černými pasažéry systému (tzv. freeriding). Ten ukládá výrobcům zřídit, financovat a provozovat systém zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení (tzv. WEEE Directive).

V praxi to znamená, že tito on-line prodejci nepřispívají do systému zpětného odběru elektroodpadu a ani neplní další zákonné povinnosti. Řešení tohoto problému hledali účastníci celoevropské konference zaměřené na recyklaci a likvidaci elektrických a elektronických zařízení, kterou organizovala mimo jiné asociace EucoLight, jež se zabývá sběrem a recyklací světelných zdrojů a svítidel.

Peter Börkey z Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) předložil první analýzy, ze kterých vyplývá, že freeriding, tedy zmiňované zneužívání systému on-line obchodníky, představuje asi 5-10 % všech prodejů.

„Tato nekalá praxe, tedy obcházení stávajícího systému zpětného odběru, staví poctivé obchodníky do nevýhodné pozice, a je proto třeba ji změnit,“ říká Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp, která je členem asociace EucoLight.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Temelíně testují autonomní drony

8:54 ČEZ: V Temelíně testují autonomní drony

Energetici zkouší využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorác…