Ekonomika.cz: Metanolová aféra - někteří lidé možná zemřeli či oslepli zbytečně

21.10.2013 16:29

Během loňské metanolové aféry byl v Česku k dispozici moderní scanner, který umí během jediné sekundy zjistit, zda je v uzavřené lahvi nějaká nebezpečná látka. K jeho nasazení v praxi však nikdy nedošlo, někteří lidé tak zřejmě zemřeli a oslepli zbytečně.

Ekonomika.cz: Metanolová aféra - někteří lidé možná zemřeli či oslepli zbytečně
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž

Vyplývá to z rozhovoru portálu Ekonomika.cz s Tomášem Metzem, šéfem firmy HSF, která špičkový přístroj pro detekci kapalin v uzavřených obalech tuzemským úřadům po vypuknutí aféry nabízela. „Snažili jsme se poskytnout nejmodernější detekční technologii prostřednictvím resortu zdravotnictví, které tehdy vedl ministr Leoš Heger. První reakce byly příznivé a pan ministr obratem zařídil spolupráci se Státním zdravotním ústavem,“ uvedl Metz.

Detekční přístroj EMILI 2, který je primárně určen pro kontroly na letištích, však bylo třeba uzpůsobit a kalibrovat podle skutečných vzorků lahví s podezřelým obsahem. „Tyto vzorky byly v dostatečném množství k dispozici pouze u Policie ČR, která je v rámci vyšetřování zabavovala," konstatoval Metz.

Podle Tomáše Metze však policie nijak nespolupracovala. Společnost HSF prý celkem třikrát vyzvala tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho, aby stát poskytl vzorky ze zabaveného alkoholu. „Nevedla (opakovaná výzva – pozn. aut.) k ničemu. Prostě nás k tomu nepustili,“ vzpomíná Metz s ročním odstupem na začátek metanolové aféry.

Jak uvedl Metz v rozhovoru, Státní zdravotní ústav měl ve svých laboratořích zajistit nezávislé a zabezpečené prostředí, aby nedošlo k zneužití vzorků ani ke zkreslení výsledků měření a kalibrace. Firma ale měla možnost otestovat pár vzorků jen díky hasičům v laboratoři Hasičského záchranného sboru (HZS). „Možnosti hasičů však - přes velkou snahu - byly velmi omezené. Bohužel,“ prohlásil Metz pro Ekonomiku.cz.

V laboratoři HZS, kam z Anglie přicestoval také „otec“ detektoru kapalin v uzavřených obalech, pan profesor Klein, se však potvrdilo, že zařízení umí metanol spolehlivě detekovat. Pro kalibraci přístroje ale byla podle Metze potřeba větší variabilita vzorků.

Společnost HSF později nabídla a předvedla také mobilní verzi detektoru Generálnímu ředitelství cel. „Nepomohla ani policie, ani celníci. Jednání zamrzávala, chyběla skutečná vůle posunout záležitost dopředu, nic pozitivního se nedělo. Jen obětí metanolu přibývalo,“ zrekapituloval Metz loňská jednání a dodal: „Nechci nikomu sahat do svědomí. Možná ale někteří lidé oslepli či umřeli zbytečně.“

Celý rozhovor s šéfem společnosti HSF Tomášem Metzem si můžete přečíst na portálu Ekonomika.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Nelegální migrace do zemí EU včetně ČR v roce 2017 poklesla

19:06 Ministerstvo vnitra: Nelegální migrace do zemí EU včetně ČR v roce 2017 poklesla

Vláda ve středu 18. července projednala pravidelnou zprávu Ministerstva vnitra o situaci v oblasti m…