Elektrárny spotřebují o polovinu méně pitné vody než před 14 lety

17.03.2015 11:31

Spotřeba pitné vody v jaderných a klasických elektrárnách ČEZ, a. s., od roku 2001 vytrvale klesá. Zatímco jaderné zdroje loni „vypily“ o 65 % pitné vody méně, v klasických zdrojích šlo o úsporu ve výši 42 %. Celkově elektrárny ČEZ spotřebují o polovinu pitné vody méně ve srovnání s dobou před 14 lety. Vyplývá to z výstupů hospodaření s vodami v ČEZ, a. s.

Elektrárny spotřebují o polovinu méně pitné vody než před 14 lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto

Celkem 534 tisíc m3 pitné vody odebraly v roce 2014 výrobní provozy klasických elektráren společnosti ČEZ, a. s. Ve srovnání s více než 918 tisíci m3 v roce 2001 jde o 42% pokles. V jaderných provozech se od roku 2001 snížila spotřeba pitné vody dokonce o 65 % na 184,9 tisíc m3. Celkově je tak spotřeba pitné vody v klasických a jaderných elektrárnách ČEZ ve srovnání se stavem před čtrnácti lety na poloviční úrovni.

Spotřeba povrchové (technologické) vody v klasických elektrárnách klesla ve stejném období z 99,4 milionu m3 na 69,2 milionu m3, úspora tak činí 30,4 procenta.

Odběr povrchové (technologické) vody v jaderných elektrárnách sice stoupl o 60 % na 87,1 milionů m3, stalo se tak ovšem za průběžného růstu produkce elektřiny a tepla v Dukovanech a Temelíně na více než dvojnásobky hodnot z roku 2001.
„Voda je jednou z důležitých vstupních surovin pro výrobu, a proto optimalizaci její spotřeby věnujeme velkou pozornost. Vedle nesporného ekologického významu jde také o podstatný aspekt ekonomický,“ říká k vývoji Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize Správa ČEZ, a. s.

Průtočné chlazení se kvůli povaze provozů a využívaných technologií provádí pouze v elektrárnách Hodonín, Mělník a v teplárně Dvůr Králové. Celkem zde bylo v roce 2014 využito 364 milionů m3 vody pro průtočné chlazení.

- Světový den vody připadá na 22. března
- Více informací k hospodaření s vodami v ČEZ, a. s., a také informace k celkovému ekologickému aspektu aktivit Skupiny ČEZ jsou k dispozici na http://www.cez.cz/cs/odpovedna-firma/zivotni-prostredi.html
- Společnost ČEZ je současně členem Tematické skupiny „Firmy a voda“ fungující na platformě Byznys pro společnost http://www.byznysprospolecnost.cz/

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…