Elektromobily Ústeckého kraje jezdí v dresu ČEZ

15.07.2015 13:20

Elektromobily zdomácní na ulicích a silnicích v kraji pod Krušnými horami. Hejtman Oldřich Bubeníček dnes převzal od člena představenstva ČEZ Pavla Cyrani dvojici vozů na elektrický pohon zapůjčenou Krajskému úřadu Ústeckého kraje od projektu Elektromobilita ČEZ. Obě strany již dříve podepsaly memorandum o spolupráci při rozvoji elektromobility v Ústeckém kraji.

Elektromobily Ústeckého kraje jezdí v dresu ČEZ
Foto: cez.cz
Popisek: Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček přebírá od Pavla Cyrani, člena představenstva a ředitele divize strategie a obchod společnosti ČEZ, a. s., klíčky od obou vozů.

Běžným dopravním prostředkem na silnicích v kraji pod Krušnými horami by se měly stát elektromobily. Zapojením do projektu Elektromobilita Skupiny ČEZ dnes získal Krajský úřad Ústeckého kraje na 3leté vyzkoušení dvojici vozů na elektrický pohon – Nissan LEAF a Volkswagen e-UP! Současně došlo k představení nejbližšího programu výstavby dobíjecích stanic v regionu.

„Ekologická a levná doprava šetří peníze i životní prostředí. Chceme pomoci propagovat elektromobil jako ideální dopravní prostředek pro provoz v aglomeraci pod Krušnými horami. Zaměstnanci Krajského úřadu jej budou využívat především pro pracovní cesty za úředními záležitostmi,“ řekl při předávání vozu Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

„Jsme rádi, že Ústecký kraj podporuje projekt Elektromobilita Skupiny ČEZ a současně jde v propagaci elektromobility příkladem i dalším subjektům z oblasti státní správy a samosprávy, které jsou typickými uživateli této formy čisté dopravy. Konkrétně Ústí nad Labem a okolí jsou se svým členitým reliéfem a hustou sítí komunikací pro další rozvoj elektromobility jako stvořené,“ uvedl Pavel Cyrani, člen představenstva a ředitel divize strategie a obchod společnosti ČEZ, a. s.

Na území Ústeckého kraje provozuje Skupina ČEZ dobíjecí stanice ČEZ v lokalitách Ústí nad Labem a Chomutově, aktuálně jsou však instalovány další. „Půjde například o lokality u elektráren v Trmicích, Prunéřově a Ledvicích, které jsou zároveň pohodlně přístupné z přilehlých významných silničních tahů. Další dobíjecí lokalitu otevíráme v blízkosti rychlostní silnice R7 u obce Hrušovany. Věříme, že tyto lokality usnadní cestování pro elektromobily po Ústeckém kraji. Všechny čtyři lokality budou zprovozněny do konce července a postupně bude každá z těchto lokalit vybavena dvěma dobíjecími stanicemi,“ přiblížil detaily Pavel Cyrani. Celkově provozuje Elektromobilita Skupiny ČEZ téměř 50 veřejných dobíjecích stanic. Aktuální mapa dobíjecích stanic a podrobnější informace jsou k dispozici na www.elektromobilita.cz.

Projekt Elektromobilita ČEZ spolupracuje s cca 50 partnery z řad automobilek, obchodních center, komerčních subjektů či radnic po celé České republice. V kategorii územních celků jde vedle Ústeckého kraje například také o Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj, z řad institucí
a ministerstev jsou to zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo práce a sociálních věcí.

V celé České republice v současnosti jezdí více než 700 elektromobilů, poslední tři čtvrtletí se zhruba třemi stovkami nově registrovaných elektromobilů však signalizují značný rozmach celého odvětví. Čtyřicítka aut na elektrický pohon tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů. Do konce letošního roku odhady počítají s prolomením hranice 1 000 elektromobilů na českých silnicích. Elektromobily tak v ČR přestávají být atrakcí z kategorie technických zajímavostí a stávají se běžnou součástí zejména městského provozu.

Víte, že …

-        letos v období od ledna do června se v České republice registrovalo více než
220 nových elektromobilů, tj. stejný počet jako za celý loňský rok

-        v loňském roce se v tuzemsku registrovalo celkem 222 nových elektromobilů, jen
v posledním čtvrtletí roku šlo o 100 nových elektromobilů (pro porovnání: za celý rok 2013 to bylo 37 vozů, tedy 6x méně)

-        pokud bychom uvažovali všech dosud 440 nově registrovaných elektromobilů v letech 2014-15 a průměrný roční nájezd 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 1 milion kWh elektřiny ročně (tj. roční spotřeba zhruba 400 českých domácností)

-        lze očekávat další nárůst registrací elektromobilů, mimo jiné proto, že se rozšiřuje nabídka o nové modely vozů s elektrickým pohonem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo dostavbu mimoúrovňové křižovatky Palackého na silnici I/37

22:30 Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo dostavbu mimoúrovňové křižovatky Palackého na silnici I/37

Ředitelství silnic a dálnic dnes slavnostně uvedlo do provozu dostavbu mimoúrovňové křižovatky Palac…