Energetický regulační úřad: Etický kodex obchodníka čeká aktualizace

04.08.2016 19:15

Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích (Etický kodex) byl poprvé vydán v roce 2012. Po čtyřech letech působení ho čeká aktualizace. Zohledněny budou legislativní změny, především nový občanský zákoník, energetický zákon a zákon o ochraně spotřebitele, a také praktické zkušenosti. Ty Energetický regulační úřad (ERÚ) čerpá mj. z podnětů, stížností a požadavků zákazníků a spotřebitelů.

Energetický regulační úřad: Etický kodex obchodníka čeká aktualizace
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Aktualizovaná verze vstupuje 4. srpna 2016 do připomínkového řízení, resp. konzultačního procesu, který je určený nejen pro obchodníky, jejichž činnosti se jednotlivá ustanovení Etického kodexu týkají. Připomínky je možné zasílat do 2. září 2016, kdy konzultace končí.

„Obchodníci se na základě vlastní žádosti mohou k Etickému kodexu dobrovolně přihlásit a dát tak zákazníkům najevo, že jim leží na srdci etika ochrany spotřebitele, která v kodexu upřesňuje platnou legislativu pro energetický sektor,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Útvary ERÚ, které se zabývají ochranou spotřebitele, řešily jen za loňský rok 7 107 podnětů. I z nich je patrné, které části Etického kodexu potřebují největší úpravy. Novinky se dotknou třeba zjednodušení pasáží, které upravují jednání obchodníků se zákazníky. Pravidla tak budou přehlednější pro obě strany. Podstatných změn by se měla dočkat také kontrola, jestli signatáři kodex skutečně dodržují.

„Musíme najít rozumnou hranici, kdy kontroly dodržování kodexu nebudou nikoho nadměrně zatěžovat a přitom dají zákazníkům jistotu korektního jednání. Jestliže narazíme na porušení kodexu, zahájíme kroky k nápravě,“ dodává Alena Vitásková.

Přijetí Etického kodexu bude mít význam pro spotřebitele, kteří se budou moci orientovat na trhu s energiemi a zvažovat případnou změnu obchodníka i dle toho, zda se konkrétní obchodník zavázal dodržovat Etický kodex, nebo ne.

Návrh aktualizovaného Etického kodexu obchodníka v energetických odvětvích včetně podmínek konzultačního procesu je k dispozici na www.eru.cz.

reklama

autor: Tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

22:02 Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

Samice lva berberského, původem ze Zoo Hannover, přivedla 9. srpna na svět další mláďata; 1 samce a …