Energetický regulační úřad stanovil složku ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie

30.11.2016 8:35

V souladu se zákonem č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, stanovil Energetický regulační úřad pro rok 2017 složku ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie ve výši předpokládaných nákladů na podporu elektřiny v roce 2017, tedy přibližně ve výši 2,6 mld. Kč.

Energetický regulační úřad stanovil  složku ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Předpokládaná výše vyplacené podpory vychází z cenového rozhodnutí ERÚ č. 5/2016, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie, které vychází z již vydaných rozhodnutí Evropské komise ve věci notifikace.

Pro konečné zákazníky to znamená meziroční pokles výše složky ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie o desítky procent. Níže uvedená tabulka uvádí průměrné platby za složku ceny na podporu elektřiny vztažené na odebrané množství elektřiny u zákazníků na jednotlivých napěťových hladinách.

Napěťová hladina

2016

2017

Meziroční změna

[Kč/MWh]

[Kč/MWh]

[%]

VVN

340,89

9,04

-97,3%

VN

333,84

9,50

-97,2%

NN

491,55

95,00

-80,7%

Výše složek ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie je stejná pro všechny hladiny, nicméně průměrná platba za složku ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie vztažená na odebrané množství elektřiny klesá s využitím rezervovaného příkonu zákazníka.

Dne 28. listopadu 2016 byla vydána tisková zpráva Evropské komise: „Komise schválila český režim podpory pro energii z obnovitelných zdrojů“. Energetický regulační úřad bude analyzovat dané rozhodnutí a následně aktualizovat složku ceny na podporu elektřiny pro rok 2017, jakmile obdrží notifikační rozhodnutí.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

22:02 Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

Samice lva berberského, původem ze Zoo Hannover, přivedla 9. srpna na svět další mláďata; 1 samce a …