Europarlament podporuje kampaň proti násilí na ženách

28. 11. 2016 19:15

Máme rok 2016 a ještě stále nemůžeme říct, že muži a ženy jsou rovnoprávní a co hůř, každá třetí žena v EU zažila od svých patnácti let násilí. Evropský parlament se proto připojil ke kampani #orangetheworld u příležitosti mezinárodního dne za odstranění násilí páchaného na ženách (25. listopadu). Poslanci na plénu navíc odhlasovali usnesení požadující, aby EU přistoupila k Istanbulské úmluvě. Symbolickým vyvrcholením kampaně je speciální osvětlení parlamentní budovy v Bruselu.

Europarlament podporuje kampaň proti násilí na ženách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu
reklama

„Násilí na ženách je vážný trestný čin a je v Evropě velmi běžný. Ženy a dívky jsou s ním každý den konfrontovány ať už je to doma, na veřejnosti nebo na sociálních sítích,“ vysvětlila švédská poslankyně za lidovce Anna Maria Corazza Bildt, proč Parlament žádá, aby EU urychleně přistoupila k Istanbulské úmluvě.

Istanbulská úmluva

Úmluva Rady Evropy o předcházení a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva) je prvním právně závazným regionálním nástrojem v Evropě, který se komplexně zabývá různými formami násilí na ženách, jako je psychologické násilí, nebezpečné pronásledování, fyzické násilí, sexuální násilí a sexuální obtěžování. Stanoví sankce pro pachatele a opatření k předcházení násilí a na pomoc jeho obětem.

Úmluva vstoupila v platnost už v srpnu 2014, ale ačkoliv ji všechny státy EU podepsaly, k dnešnímu dni ji ratifikovala a zavedla do svého zákonodárství pouze polovina z nich. Česká republika bohužel není mezi nimi.

Násilí na ženách: diskriminaci a porušování lidských práv

Proč Parlament na ratifikaci úmluvy tolik stačí? „Násilí na ženách je extrémní formou diskriminace a porušení jejich lidských práv. Je důležité, aby EU Istanbulskou úmluvu ratifikovala, protože ta zahrnuje konkrétní opatření na prevenci násilí, ochranu obětí a stíhání pachatelů,“ vysvětlila francouzská sociální demokratka Christine Revault D’Allone Bonnefoy

Citované poslankyně jsou společně zpravodajkami usnesení Evropského parlamentu ze dne 24. listopadu 2016 o přistoupení EU k Istanbulské úmluvě o prevenci a potírání násilí vůči ženám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Projekt Pomáhej pohybem slaví 5. narozeniny

7:33 Nadace ČEZ: Projekt Pomáhej pohybem slaví 5. narozeniny

Mobilní aplikace EPP – Pomáhej pohybem motivuje veřejnost ke sportu prostřednictvím charity, jen v M…