Evropská unie zavádí Úřad evropského veřejného žalobce

12.10.2017 17:29

Na Radě pro spravedlnost a vnitro, která se konala dne 12. října 2017, ministři spravedlnosti zemí Evropské unie vyslovili finální souhlas se zřízením Úřadu evropského veřejné žalobce (EPPO). Ten bude fungovat jako jednotný orgán zřízený mimo stávající unijní orgány ve všech dvaceti členských státech, které se budou účastnit posílené spolupráce. Úřad by měl vyšetřovat a stíhat za určitých podmínek trestné činy poškozující finanční zájmy Evropské unie. Evropský parlament odsouhlasil zřízení úřadu již 5. října 2017.

Evropská unie zavádí Úřad evropského veřejného žalobce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

„Je to historický moment ve vývoji Evropské unie. Jsme rádi, že několikaleté úsilí v podobě složitých vyjednávání přineslo své ovoce a jsme připraveni se maximálně zapojit do přípravných prací tak, abychom od r. 2020 měli plně funkční Úřad evropského veřejného žalobce, který pomůže co nejefektivněji chránit peníze našich daňových poplatníků“, uvedl ministr Pelikán.

V současné době mohou trestné činy poškozující zájmy EU vyšetřovat a stíhat pouze vnitrostátní orgány, jejich působnost však končí na hranicích jednotlivých členských států. Evropský úřad by měl přinést efektivnější postup, rychlou výměnu informací a jednotný postup v rámci celé EU.

V pravomoci úřadu bude vyšetřování trestných činů ohrožujících finanční zájmy EU, např. záměrné zneužití strukturálních fondů EU či závažné přeshraniční podvody v oblasti DPH.

Úřad bude mít centrální a decentralizovanou úroveň. Centrální úroveň bude tvořena evropským nejvyšším žalobcem a dvaceti evropskými žalobci zastupujícími členské země, kteří budou sdruženi v tzv. kolegiu a budou rozhodovat o strategických otázkách. Na decentralizované úrovni budou EPPO reprezentovat evropští pověření žalobci, kteří mohou i nadále pracovat jako vnitrostátní veřejní žalobci.

Úřad bude úzce spolupracovat s agenturou EU pro soudní spolupráci (Eurojust) a s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF), aby zajistil úspěšněji stíhání podvodníků a efektivnější zpětné získávání prostředků daňových poplatníků. V tuto chvíli se do inciativy zapojilo 20 členských států včetně České republiky. Úřad evropského veřejného žalobce by měl začít fungovat od r. 2020.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…