Evropské ženy pracují ode dneška „zdarma“

03.11.2016 9:13

Evropský den rovného odměňování žen a mužů letos připadá na 3. listopadu. Znamená to, že od tohoto dne až do konce roku pracují ženy v průměru Evropské unie bez odměny za práci. Průměrný rozdíl v odměňování žen a mužů činí totiž v rámci Unie 16,1 procenta. V ČR je rozdíl třetí nejvyšší z celé EU, konkrétně 22,1 procenta. Den rovného odměňování u nás tak letos připadl dokonce už na 11. října.

Evropské ženy pracují ode dneška „zdarma“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Rozdíl mezi průměrným platem ženy a průměrným platem muže v České republice činí téměř 6,5 tisíce korun měsíčně. Kvůli platovým rozdílům žen a mužů přichází podle Českého statistického úřadu a Eurostatu průměrně rodinné rozpočty o přibližně 77 tisíc korun ročně. Nerovné odměňování tedy finančně poškozuje rodiny a plýtvá lidským potenciálem. Dopadá ale i na ekonomiku jako takovou tím, že snižuje se její výkon vzhledem k oslabení spotřeby. Oslabuje rovněž systémy sociálního a zdravotního pojištění či daňové příjmy státu.

Nerovné odměňování má řadu příčin, které jsou vzájemně propojené a navzájem se dále umocňují. Jedná se například o rozdělení trhu práce na mužské a ženské obory, nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, obtížné slaďování rodinného a pracovního života, nejasnosti ohledně výše odměn na jednotlivých pracovištích (tzv. platová netransparentnost) a také společenské tradice a stereotypy.

„Rozdíl v odměňování žen a mužů v České republice je jeden z největších v EU a jedná se o jeden z nejzásadnějších problémů rodinné politiky. Je nanejvýš důležité, aby se na tuto oblast kromě veřejného sektoru zaměřily i firmy – a to nejen na téma spravedlivého odměňování, ale také na větší zastoupení žen v rozhodování. Úspěšné firmy dobře vědí, že se jim to vyplácí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Projekt „22 % K ROVNOSTI“ řeší problematiku komplexně

MPSV se chce nyní postavit po bok dalších zemí, které usilují o redukci nerovného odměňování včetně přípravy odpovídající legislativy (např. Německo, Francie, Rakousko, Švédsko). Projekt „22 % K ROVNOSTI“ je financován z Evropského sociálního fondu (OP Zaměstnanost) částkou 85 milionů korun a potrvá do konce roku 2020. Řeší dopady nerovného odměňování na jednotlivce, rodiny, firmy a instituce i společnost jako celek. Přinese celkově nový přístup kombinující prevenci, osvětu, aktivní spolupráci relevantních společenských aktérů a institucí a podporu jednotlivců proti diskriminaci. Výstupy projektu budou např.: on-line mzdová a platová kalkulačka, manuál o vyjednávání o mzdě, návrhy ustanovení kolektivních smluv či elektronický nástroj Logib-CZ, který firmám a institucím umožní objektivně vyčíslit rozdíl v odměňování, osvětová kampaň. Projekt se věnuje také kontrolní činnosti Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), a dále podpoří dialog s hospodářskými a sociálními partnery vlády (tripartita).

„Na všech výstupech projektu již aktivně pracujeme a všechny budou bezplatně ke stažení a k využití na webu projektu,“ dodala ministryně Marksová.

Více informací o projektu je na webu www.rovnaodmena.cz.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veolia koupila od CE Industries podíl ve společnosti Advance Energo

11:12 Veolia koupila od CE Industries podíl ve společnosti Advance Energo

Průmyslová skupina CE Industries se na základě posouzení svých strategických cílů a možností další e…