Exekutorská komora se distancuje od předvolební kampaně ČSSD

02.09.2012 12:31

Exekutorská komora ČR se jménem všech soudních exekutorů distancuje od předvolební kampaně České strany sociálně demokratické. Marketingový koncept ČSSD považujeme za nekorektní a voličsky tendenční.

Exekutorská komora se distancuje od předvolební kampaně ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora
reklama

Počet exekucí roste, kvůli hospodářské krizi skončila řada firem ve finančních potížích, lidé se mnohdy ne vlastní vinou dostávají do platební neschopnosti – to všechno si soudní exekutoři uvědomují a nejen proto pečlivě zvažují každý svůj krok v rámci vymáhání pohledávek, na vlastní náklady rozšiřují servis bezplatného právního poradenství a soustředí se na osvětovou činnost. Nicméně odpovědnost za nepozitivní společenskou situaci či vzrůstající počet exekucí, stejně jako za nízkou finanční a právní gramotnost obyvatel, nelze přenášet na soudní exekutory. Proč?

Protože exekuce se zahajuje jen na návrh věřitele! Právě věřitel je jediný, kdo může rozhodnout o osudu dluhu, resp. dlužníka. Jestliže dříve věřitelé nad menšími pohledávkami mávli rukou, dnes si to nemohou dovolit, neboť sami čelí finančním těžkostem.

Protože každou exekuci nařizuje soud! Exekuční soud posuzuje návrh věřitele na zahájení exekuce. Exekuce nezačíná sama od sebe. I když je její nutným předpokladem existence dluhu, nejedná se o jedinou příčinu.

Protože soudní exekutor neposuzuje okolnosti vzniku dluhu! Tato pravomoc náleží soudům. V tzv. nalézacím řízení hledají spravedlnost – stanoví, kdo je věřitelem, kdo je dlužníkem, jak vysoká je dlužná částka a do kdy má být uhrazena. Pokud dlužník toto rozhodnutí neuposlechne, věřitel se může (ale nemusí) obrátit na soud podruhé a požádat o nařízení exekuce.

Protože soudní exekutor je povinen konat! Pokud soud nařídí exekuci, pověří provedením svého rozhodnutí exekutora, jemuž nepřísluší hodnotit postup soudu. Jeho zákonem stanoveným úkolem je vymáhat pohledávku. Jestliže by tak nečinil, vystavuje se riziku kárného postihu.

Protože soudní exekutor je nejkontrolovanější právnickou profesí! Podobně účinný dohledový mechanismus nemají ani soudci, advokáti či notáři. Exekutoři jsou kontrolováni nejen ze strany Exekutorské komory ČR, ale i ze strany Ministerstva spravedlnosti a soudů.

„Přístup exekutorů se v posledních třech letech výrazně změnil, čehož si všímá většina kritiků naší profese. Mimo jiné se snažíme reflektovat připomínky obecně prospěšných společností a neziskových organizací,“ říká prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Od března také platí novela, jež upravuje advokátní a snižuje exekutorské odměny. Novela exekučního řádu, která má vejít v účinnost od Nového roku, pak upravuje další kritizovaná ustanovení – např. limit pro náklady na cestovné či postup při navracení zajištěné movité věci třetí osobě, kromě toho opět podstatným způsobem zvyšuje dohled a kárnou odpovědnost exekutorů.

Z výše uvedených důvodů nerozumíme tomu, proč ČSSD mystifikuje veřejnost a snaží se vyvolat neférovou předvolební debatu. Kromě tohoto dementující stanoviska do ní však nehodláme významněji vstupovat. Kandidátům z řad ČSSD ovšem nabízíme školení, v němž jim vysvětlíme základní principy exekučního řízení. Věříme, že tak již nebude docházet k dalším dezinterpretacím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Znojmo: Počet testovaných metodou PCR ubývá, provozní dobu odběrů zkracujeme

13:30 Nemocnice Znojmo: Počet testovaných metodou PCR ubývá, provozní dobu odběrů zkracujeme

V Nemocnici Znojmo ubylo počtu testovaných metodou PCR. Od pondělí 19. 4. 2021 tak nemocnice zkracuj…