Dvě stáda divokých koní ve čtvrtek přivezl speciální transport do Národního parku Podyjí z anglického Exmooru. V kamionu přijelo jedenáct vzácných zvířat, následně rozdělených do dvou stád. „Divocí koně mají za sebou cestu delší než 1700 kilometrů. Jsme rádi, že zvládli cestu bez potíží,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. První stádo, jeden hřebec a čtyři klisny, bylo vypuštěno v lokalitě Havraníky, kde pastva pomůže s péčí o místní vzácná vřesoviště. Druhé stádo, jeden hřebec a pět klisen, našlo nový domov nedaleko obce Mašovice.
Návrat velkých kopytníků je součástí rozsáhlého projektu Military LIFE for Nature financovaného z evropského programu LIFE. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, v různých částech České republiky.
Více než 1700 km absolvovali koně v tomto speciálně upraveném kamionu. FOTO: David Grossmann / Správa Národního parku Podyjí
Projekt vede ochranářská organizace Beleco, která na něm spolupracuje se společnostmi Wetland a Česká krajina. Ta má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti. Česká krajina má s velkými kopytníky již zkušenosti z rezervace ve středočeských Milovicích. Působení divokých koní v Podyjí finančně podpořil rovněž Jihomoravský kraj.
V Podyjí budou koně udržovat celkovou plochu bezmála 70 hektarů. „Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadů druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí,“ popsal přínos pastvy Pavel Marhoul, odborný garant projektu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva