FAEI: Dlužníci nebudou možná muset vracet ani korunu. Ani sousedům

10.07.2017 9:53

V domě neplatí soused poplatky a ostatní ho dotují z fondu oprav. Živnostník udělá práci a nedostane zaplaceno. Pronajmete byt, nedostanete zaplaceno. Do teď zafungoval exekutor anebo dlužník požádal stát o pomoc, a musel za pět let splatit aspoň třicet procent. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) navrhuje umožnit 650 tisícům neplatičů, že by nemuseli vrátit ani korunu, jen projevit snahu.

FAEI: Dlužníci nebudou možná muset vracet ani korunu. Ani sousedům
Foto: FAEI
Popisek: Pavek Staněk, prezident Asociace věřitelů

„Vícečetné exekuce se musí řešit, jedná se o sociální problém, ale přenášet to na věřitele, mezi nimiž nejsou jen úvěrové firmy, ale i bytová družstva, živnostníci a obce, je krajně nespravedlivé,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) prezident Asociace věřitelů Pavel Staněk.

Za devět let podalo návrh na oddlužení přes 159 tisíc dlužníků. Přes 116 tisíc žádostí uspělo a povinní tak vstoupili do pětiletého procesu oddlužení v rámci kterého měli svým věřitelům splatit alespoň třicet procent svých dluhů, přičemž zbývajících 70 procent jim následně bude odpuštěno. Historicky největší počet osobních bankrotů byl zaznamenán v roce 2013, kdy bylo podáno více než 26 tisíc návrhů a zahájeno bylo 19 tisíc bankrotů fyzických osob.

Pelikán ale podle šéfa asociace fakticky navrhuje dluhovou amnestii. „Ministerstvo spravedlnosti vychází z domněnky, že je zde velká část dlužníků, která by ráda o bankrot požádala, ale nemají příjmy ani na to, aby splatili požadovaných třicet procent svých dluhů, a že je potřeba odpovědnost za to zcela přenést na věřitele,“ shrnuje Staněk a dodává, že případné přijetí této novely bude pro dlužníky jasným signálem, že své dluhy nemusí platit, a to vůbec. Celý rozhovor s Pavlem Staňkem si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Mezi Frymburkem a Lipnem je 22 kilometrů strojově upravených běžkařských tratí

22:49 Turistický spolek Lipenska: Mezi Frymburkem a Lipnem je 22 kilometrů strojově upravených běžkařských tratí

Celkem 22 kilometrů upravených tratí čeká na milovníky běžeckého lyžování v okolí městyse Frymburk n…