FAEI: Obnovitelné zdroje zachrání až sedm milionů životů

4. 9. 2017 10:31

Vědci z prestižní Stanfordovy univerzity ve Spojených státech zveřejnily studii, podle níž není technickým problémem, aby 139 států s největšími emisemi oxidu uhličitého včetně Česka přešly do roku 2050 výhradně na obnovitelné, tedy čistí zdroje. Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut uvedl, že to není žádná utopie.

FAEI: Obnovitelné zdroje zachrání až sedm milionů životů
Foto: FAEI
Popisek: Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost
reklama

„Studie je vlastně vzkaz společnosti: pokud se rozhodnete zbavit fosilních zdrojů, podaří se udržet změny klimatu v mezích, zachráníte až sedm milionů životů lidí, kteří by se stali obětí znečištěného ovzduší a desítky bilionů dolarů ročně za zabránění škod opět v důsledku spalování uhlí nebo ropy,“ tvrdí Martin Sedlák v (ZDE).

Připomněl, že již předloni se sedm vůdců celosvětově ekonomicky nejvýkonnějších zemí skupiny G7 (Kanada, USA, Itálie, Japonsko, Velká Británie, Francie a Německo) shodlo na společném závazku – ukončit do roku 2050 spotřebu fosilních paliv a přejít na získávání energie z čistých zdrojů.

„Snižování emisí po celém světě se váže také k mezinárodní klimatické dohodě z Paříže. Opatření na ochranu klimatu mají podporu globálních firem, jako je Google nebo Facebook. V praktické rovině můžeme ústup od spalovacích motorů zaznamenat také v prohlášeních automobilového průmyslu. Elektromobily bude nabízet Volvo, VW nebo Škoda,“ konstatoval Sedlák.

Zároveň připustil, že existuje i poměrně významná překážka, aby se plán vědců ze Stanfordovy univerzity uskutečnil. „Vyčíslení pozitivních dopadů rozvoje obnovitelných zdrojů nebo čisté elektromobility je jasným vzkazem pro politiky. Právě politické rozhodnutí je však největší slabinou plánu na proměny energetiky,“ poznamenal Sedlák.

Celý rozhovor s Martinem Sedlákem si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cena za nejlepší výzkumné práce ČNB v roce 2019

18:12 Cena za nejlepší výzkumné práce ČNB v roce 2019

Bankovní rada České národní banky udělila letošní ceny za ekonomický výzkum dvěma pracím. Cena je ka…