FAEI.cz: Kolik cestovek prodává letošní zájezdy bez pojištění?

25.02.2019 16:59

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které je odpovědné za oblast cestovního ruchu, netuší, zda vůbec – případně u které pojišťovny – je pojištěno proti úpadku 150 (17 %) tuzemských cestovních kanceláří.

FAEI.cz: Kolik cestovek prodává letošní zájezdy bez pojištění?
Foto: wikipedia
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj
reklama

Z volně dostupných dat zveřejněných samotným ministerstvem to zjistila redakce portálu FAEI.cz. Prodeje zájezdů na léto 2019, pro jejichž pořádání je pojistka základní podmínkou, jsou přitom v plném proudu.

Ministerští úředníci si z toho ale těžkou hlavu nedělají. V jejich seznamu cestovek, který aktuálně čítá 863 položek, u 143 alibisticky uvádějí, že „cestovní kancelář ministerstvu žádný doklad nepředložila“. U dalších sedmi se pak v příslušné kolonce nepíše dokonce vůbec nic.

Pokud by „nepředložení dokladů“ a bílá místa v seznamu znamenaly, že tyto cestovky skutečně pojištěny nejsou, představovalo by to pro zákazníky velký vykřičník. Kupovat zájezd u nepojištěné CK by totiž byl hazard s dovolenou, navíc by nepojištěné cestovky hrubě porušovaly zákon a měly by přijít o koncesi.

Ze zákonného pojištění se plní závazky vůči klientům, kteří sice dovolenou předem zaplatili, ale kvůli krachu cestovní kanceláře na ni neodcestovali, anebo se zajišťuje návrat do vlasti pro ty klienty, které zkrachovalá cestovka nechala na holičkách v zahraničí.

Místo činů tiskovka

Aktuální seznam cestovních kanceláří ministerstvo zveřejnilo ve středu 20. února, tedy v den, kdy šéfka resortu Klára Dostálová spolu s předsedou Asociace cestovních kanceláří ČR Vladimírem Dolejšem a prezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romanem Škrabánkem představili nový nástroj na ochranu klientů cestovních kanceláří. Je jím certifikát, který MMR vydá cestovce, jež uhradila příspěvek do Garančního fondu.

Garanční fond představuje dozajišťovací mechanismus pro případ, kdy limit pojištění cestovní kanceláře nepostačuje na pokrytí jejích závazků vůči zákazníkům. CK jsou povinny přispět do něj pro letošek částkou odpovídající 0,1 % ročního obratu.

Tuto povinnost dosud nesplnilo 144 cestovek. Jak zjistila redakce FAEI.cz, 36 CK ze seznamu MMR dokonce nedodalo ministerstvu ani informace o svém pojištění, ani neuhradilo povinný příspěvek do garančního fondu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace úseku Nemanice – Ševětín

22:11 Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace úseku Nemanice – Ševětín

Příprava modernizace posledního úseku jižní větve čtvrtého tranzitního koridoru z Nemanic do Ševětín…