FAEI.cz: O životě či smrti rozhoduje každá minuta, říká ústřední náčelník Horské služby Pavel Antl

5. 1. 2019 10:27

Zachraňují zraněné a zbloudilé. I když se naše hory Alpám nemohou zdaleka rovnat, je na nich nebývale rušno. Počet zásahu Horské služby se totiž od roku 2007 více než zdvojnásobil.

FAEI.cz: O životě či smrti rozhoduje každá minuta, říká ústřední náčelník Horské služby Pavel Antl
Foto: FAEI.cz
Popisek: Náčelník Horské služby Pavel Antl
reklama

Hlavním důvodem je podcenění přírodních živlů a nečekaných změn počasí. “Každá minuta může rozhodnout o životě či smrti,” říká v rozhovoru na portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Pavel Antl, nový ústřední náčelník Horské služby ČR.

Horská služba má sto zaměstnanců a čtyři stovky dobrovolných členů. Její rozpočet se pohybuje v řádu desítek milionů korun. Práce záchranářů je ale jak psychicky, tak i fyzicky náročná. Často se totiž dostávají do extrémních situací. „Stresové situace musí zvládat každý po svém. V případě potřeby by se Horská služba o své členy postarala. Faktem je, že jak naši zaměstnanci, tak i dobrovolní členové jsou pravidelně školeni, cvičeni a extrémní situace zvládají výborně,“ říká v rozhovoru o krizových situacích Antl.

Na horách se pořád něco děje. Podle Antla je přáním všech, kteří jsou denně připraveni k zásahu, aby měli byť den volný. „Naštěstí takové dny skutečně jsou. Naproti tomu se objeví i dny, kdy nevíte, kam skočit dřív a mnohdy sháníte i členy mimo službu, aby přijeli na pomoc.“

V rozhovoru pro FAEI.cz se ústřední náčelník Horské služby svěřuje, že vždy chtěl být členem Horské služby a chtěl pomáhat lidem na horách. Ale že se stane náčelníkem, o tom že určitě nesnil nikdo z těch, kteří se jím později stali. Přibližuje rovněž přípravy před novou sezonou a vysvětluje, co je denním záchranářským chlebem.

Lidé podle něj často přeceňují své síly i schopnosti. “Setkáváme se s neznalostí terénu a povětrnostních podmínek. Svou nezodpovědností navíc lidé vystavují extrémnímu nebezpečí mnohdy také záchranáře. Nebudu mluvit o číslech, ty si mohou lidé v případě zájmu najít ve statistikách. Podstatné je uvědomit si, že i v našich horách, které jsou nesrovnatelně menší než například Alpy, je nutné přísně dodržovat všechny zásady bezpečného pohybu na horách.“   

Celý rozhovor s Pavlem Antlem si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Motorkářská sezona začíná, trénink dělá mistra

15:30 Policie ČR: Motorkářská sezona začíná, trénink dělá mistra

Také policejní motorkáři se na sezonu připravují. Říká se, že trénink dělá mistra, a na motorce to p…