FAEI.cz: Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

10.09.2018 13:17

Získat padělky světových měn nikdy nebylo snazší. Dnes už si je každý může objednat na internetu. Dodací doba je od tří dnů po dva týdny. A cena? U některých dodavatelů desetina hodnoty bankovek, u dalších třetina. Za opravdu zdařilé falzifikáty amerických dolarů se ale platí až padesát centů za jeden dolar, upozornil ve své obsáhlé analýze portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz).

FAEI.cz: Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty
Foto: faei.cz
Popisek: Finanční a ekonomický institut - logo

Nejmodernější padělky dokážou podle odborníků odhalit jen v bankách. Člověk, který je odkázán na primitivní test pomocí hmatu, zraku a posouzení bankovky z obou stran, je zcela bez šance. Napodobeniny jsou tak věrné, že už roky dělají starost jak Evropské centrální bance, tak policejním složkám po celém světě.

„Trestnímu postihu se nevyhne ani člověk, kterému bylo zaplaceno falešnými penězi, a ten je následně udá jako pravé. V takovém případě hrozí odnětí svobody až na dva roky,“ řekl portálu FAEI.cz právník Přemysl Líbal. A připomněl, že trestné je už samotné opatření a přechovávání padělaných nebo pozměněných peněz – v trestním zákoníku je to „oceněno“ na jeden rok až pět let.

Kdo padělá, nebo pozmění peníze v úmyslu udat jako pravé i kdo je použije, bude potrestán odnětím svobody na tři až osm let. „Nejvyšší sazba hrozí v případě, že někdo čin spáchá jako člen organizované skupiny působící ve více státech či v tzv. velkém rozsahu,“ uvedl právník.

Odhady Europolu hovoří o tom, že zabavené množství padělků bankovek je pouze špičkou ledovce a v oběhu může být třikrát až čtyřikrát více padělaných bankovek. Dříve byly padělky doménou tzv. darknetu, ale dnes už není problém najít dodavatele falešných bankovek (ale i pasů, řidičáků a dalších dokumentů – certifikátů, diplomů atd.) na běžném, tedy všem dostupném internetu. A cena? Za 10 000 padělaných USD zaplatí zákazník obvykle tisíc dolarů, včetně doručení za 7 až 14 dnů, uvádí web Counterfeitopia.com – jeden z těch, kde se dají falzifikáty koupit online.

Riziko, že nějaký opravdu zdařilý padělek skončí v naší peněžence, tak samozřejmě existuje. Vždyť jen v Česku bylo loni zadrženo 2850 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn. Celou analýzu si můžete přečíst zde. A o tom, zda nám hrozí, že padělek zakoupíme ve směnárně, píše portál FAEI.cz ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

22:11 ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

Nová česká, německá a francouzská mutace, vylepšená zákaznická sekce nebo užití profesionálních a un…