FN Brno: Kardiologové poprvé implantovali bezelektrodový stimulátor

01.11.2019 15:13

Kardiologové Fakultní nemocnice Brno poprvé implantovali bezelektrodový stimulátor. Operační výkon se uskutečnil na konci října, kdy dvěma pacientkám byl tento stimulátor implantován přes stehenní žílu do pravé srdeční komory.

FN Brno: Kardiologové poprvé implantovali bezelektrodový stimulátor
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo
reklama

Výkon prováděl MUDr. Milan Sepši, Ph.D., spolu s doc. MUDr. Lubomírem Křivanem, Ph.D., z Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU a týmem Arytmo za odborné pomoci prof. MUDr. Petra Neužila, CSc. (primáře Kardiologického odd. Nemocnice na Homolce) světového lídra v oblasti vývoje bezelektrodových stimulátorů.

Jde v současné době o nejmenší dostupné přístroje (zn. Medtronic Micra - 1,75 gramu, velikost 25,9 mm x 6,7 mm), které se zavádějí přímo do pravé srdeční komory přes stehenní žílu. Jedná se o unikátní kardiostimulátor, který je určený zejména pacientům s vysokým rizikem infekční endokarditidy (např. po již proběhlém zánětu konvenčního kardiostimulátoru), dále pacientům s omezeným žilním přístupem (hemodialyzovaní pacienti nebo pacienti s onkologickým onemocněním se zavedeným portem apod.).

Možnost implantace bezelektrodového stimulátorů ve FN Brno ocení zejména tyto specifické skupiny pacientů, které musely být donedávna referovány na jiné pracoviště. Interní kardiologická klinika FN Brno a LF MU tak pod vedením doc. MUDr. Petra Kaly, Ph.D, FESC, FSCAI opět zvyšuje standard péče o své pacienty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EkoLamp: V Evropě byly zrecyklovány dvě miliardy úsporných žárovek

15:16 EkoLamp: V Evropě byly zrecyklovány dvě miliardy úsporných žárovek

Evropský systém zpětného odběru světelných zdrojů dosáhl významného milníku: podařilo se ekologicky …