Jaké bylo hlavní poselství či téma Vaší přednášky„Convective Water Vapor Energy (WAVE) Ablation for Treatment of LUTS Secondary to BPH: An Update of Ongoing Clinical Studies“?
Hlavním cílem mojí vyzvané přednášky bylo přinést účastníkům výjezdního zasedání newyorské sekce Americké urologické asociace (které se po 19 letech konalo opět v Praze) komplexní a aktuální informace z proběhlých studií o této nové technologii, která je v USA nyní již uvedena do klinické praxe.
Pilotní studie, která z významné části probíhala ve dvou fázích na urologické klinice FN Brno, potvrdila předpoklad, že léčba u mužů se zbytněním prostaty provázeným nežádoucími příznaky s močením vede během krátké doby po její aplikaci (v průměru již za 2 týdny) k výraznému zlepšení těchto příznaků, vnímané kvality života pacienta a v neposlední řadě zlepšení průtoku moči a tyto výsledky se ukazují jako trvalé po dobu 24 měsíců (a během krátké doby budeme mít kompletní data pro 3leté sledování). Léčba přitom nevyvolává vážné nežádoucí efekty (ty, ke kterým došlo, byly pouze mírné a střední a vymizely spontánně zpravidla do 3 týdnů), v oblasti sexuální nebyly pozorovány nežádoucí účinky žádné. Na základě těchto výsledků povolila americká Food Drug Administration multicentrickou pivotní studii na 15 centrech v USA (která byla již s kontrolní skupinou jednou zaslepená) a její výsledky potvrdily výsledky studie první. Na jejich základě pak FDA v srpnu 2015 uvolnila tuto technologii do klinické praxe a ke komerčnímu použití. Závěrem mého sdělení bylo tvrzení, že tato technologie je vhodnou a bezpečnou alternativou pro pacienty se symptomatickou BPH, a protože je aplikována ambulantně a v lokální anestezii, lze o ní uvažovat jako o léčbě PRVNÍ volby (tedy nejenom jako alternativě medikamentózní léčby až po jejím neúspěchu).
V čem spočívá použití nové technologie v léčbě nezhoubného zbytnění prostaty?
Technologie spočívá v aplikaci sterilní vodní páry (extrémně levný zdroj) do určité (tzv. přechodové) zóny prostaty. Zcela zásadní rozdíl od dosavadních technologií (které se také a již déle než po dvě desetiletí snaží léčit BPH aplikací tepelné energie do prostatické žlázy) spočívá ve zcela rozdílném způsobu přenosu tepelné energie (jedná se o fyzikální princip). Zatímco dosavadní technologie (mikrovlnná termoterapie, radiofrekvenční energie, laser…) jsou spojeny s tzv. KONDUKTIVNÍM vedením tepla (je pomalejší, postupuje z buňky na buňku, a to tak dlouho, jakmile zdroj energii vyzařuje, ablace tkáně, kterou vyvolává, je nepřesně ohraničena a snadno dochází k poškození okolních tkání, včetně toho, že je dosahováno vysokých teplot vedoucích k vypaření vody s následnou karbonizací tkáně a jizevnatým změnám, zabraňující další ablaci a činící tak výsledek méně předvídatelný (léčba navíc zpravidla vyžaduje celkovou anestezii), tato nová technologie je spojena s KONVEKTIVNÍM vedením tepelné energie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva