FN Brno se připojí k Roku sester a porodních asistentek

3. 2. 2020 15:39

Výkonná rada Světové zdravotnické organizace (WHO) označila rok 2020 za "Rok sestry a porodní asistentky" a to na počest 200. výročí narození Florence Nightingale. Fakultní nemocnice připravuje několik akcí – sérii rozhovorů o práci nelékařských zdravotních pracovníků, konference, výstavu obrázků dětí ze ZŠ a MŠ při FN Brno atd.

FN Brno se připojí k Roku sester a porodních asistentek
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo
reklama

V roce 2020 lze očekávat spoustu aktivit zaměřených na ošetřovatelství a porodní asistenci. Světový den zdraví (7. dubna 2020) a 73. Světové zdravotnické shromáždění WHO (květen 2020) budou pravděpodobně představovat témata týkající se ošetřovatelství a porodní asistence. Plánované 9. fórum GCNMO (Government Chief Nursing and Midwifery Officers) a setkání 8. triády v roce 2020 se zaměří na zprávy, jak mohou využít výsledky pro politiky dialogu o ošetřovatelství a porodní asistenci na 73. Světového zdravotnického shromáždění WHA. Sestry a porodní asistentky jsou nezbytné pro dosažení všeobecného pokrytí zdraví.

Sestry a porodní asistentky tvoří v mnoha zemích více než 50% zdravotnických pracovníků a také více než 50% nedostatku celosvětové pracovní síly v oblasti zdraví do roku 2030. Posílení ošetřovatelství bude mít přínos pro podporu plnění dalších cílů udržitelného rozvoje (SDG -Sustainable Development Goals), např. pro podporu rovnosti pohlaví (SDG5) nebo k hospodářskému rozvoji (SDG8).

Kdo byla Florence Nightingalová
(12. května 1820 Florencie, Itálie – 13. srpna 1910, Mayfair, Londýn) byla anglická ošetřovatelka šlechtického původu, autorka odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky.
V roce 1844 se stala vůdčí osobností za zlepšení lékařské péče v nemocnicích.
V roce 1860 otevřela Florence Nightingalová první zdravotnickou školu v Anglii. Zdravotní sestry a porodní asistentky byly vedeny místními lékaři, kteří vycházeli z vědeckých a moderních norem.
Roku 1869 Nightingalová otevřela spolu s Dr. Elizabeth Blackwellovou vysokou školu medicíny pro dívky.
Byla inspirací pro sestry i v Americké občanské válce a vláda Unie se na Nightingalovou obrátila i s prosbou o pomoc při organizaci polních nemocnic. Poskytla také znalosti zakladatelce ošetřovatelství v Americe Lindě Richardové.
Jako uznání své práce obdržela od královny Viktorie Královský Červený kříž a jako první žena britský Řád za zásluhy pro britské impérium. Na počest jejího narození se slaví 12. květen jako Mezinárodní den sester (ošetřovatelství).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Čím se řídit při výběru hladké mouky? I levná dobře poslouží

22:31 dTest: Čím se řídit při výběru hladké mouky? I levná dobře poslouží

Mouka obvykle patří mezi stálé zásoby každé domácnosti. Spotřebitelská organizace dTest se zaměřila …