FN Hradec Králové hledá nové dárce plazmy pro pacienty s COVID-19

27.10.2020 18:47

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové hledá nové dárce plazmy pro léčbu nemocných s COVID-19. Podání plazmy, která byla odebrána uzdravené osobě po prodělaném koronavirovém onemocnění, je jednou z možností léčby pacientů s koronavirovou infekcí.

FN Hradec Králové hledá nové dárce plazmy pro pacienty s COVID-19
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové
reklama

Transfuzní oddělení FN HK je jediným pracovištěm v Královéhradeckém kraji, které plazmu odebírá. Od června tuto plazmu darovaly desítky dárců, využita byla k léčbě pacientů ve FN HK a také v krajských nemocnicích.

„Zájemci o darování plazmy mohou přijít bez objednání na Transfuzní oddělení FN HK, v pracovních dnech od 7:00 do 11:00 hodin a ve středu od 14:00 do 17:00 hodin, kdy jim odebereme vzorek krve na zjištění protilátek proti koronaviru a vyšetříme je, zda splňují kritéria dárcovství,“ uvedl primář Transfuzního oddělení FN HK MUDr. Vít Řeháček.

Osoby s vysokou hladinou protilátek proti COVID-19 budou za jeden až tři týdny vyzvány k vlastnímu odběru plazmy pro léčbu pacientů.

Odběr plazmy trvá zhruba 45 minut. Plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je 14 dnů. Transfuzní oddělení hledá dárce ve věku 18 až 65 let s trvalým pobytem v ČR a platným zdravotním pojištěním, kteří se v poslední době již uzdravili z infekce COVID-19. Dalším podmínkou je, že zájemce o dárcovství nikdy nedostal transfuzi a u žen, že nebyly těhotné.

Pro zájemce platí další podmínky pro dárce krve, které je možné najít na ZDE, případné dotazy můžete položit na e-mailu: transf@fnhk.cz nebo na telefonním čísle 495 832 672.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Připomněli jsme si Mezinárodní den lidí s postižením

16:11 Veřejný ochránce práv: Připomněli jsme si Mezinárodní den lidí s postižením

U příležitosti Mezinárodního dne lidí s postižením se v Kanceláři veřejného ochránce práv konala onl…