FNUSA: Diabetikům škodí během pandemie stres a nedostatek pohybu

18.11.2020 8:24

Lidé po celém světě si v sobotu 14. listopadu připomněli Světový den diabetu, který vyhlásila v roce 1991 Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní diabetická federace s cílem zvýšit povědomí o všech typech cukrovky.

FNUSA: Diabetikům škodí během pandemie stres a nedostatek pohybu
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA
reklama

Diabetes je jednou z nejrozšířenějších civilizačních nemocí, počet pacientů neustále narůstá. Aktuální pandemie onemocnění COVID-19 situaci nepřispívá.

„Současný celosvětový boj s pandemií COVID-19 je spjat s nutnými restriktivními opatřeními, z nichž některá omezují dostupné volnočasové aktivity našich pacientů. Pandemie je tak u našich pacientů spjata s výrazným nárůstem stresu a menším množstvím fyzické aktivity,“ říká MUDr. Petr Žák, Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra při II. interní klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU s tím, že tyto faktory v některých případech vedou ke zhoršení stavu nemocných. „Pomocí úprav terapie se ale našim pacientům snažíme maximálně pomoci současnou obtížnou situaci zvládnout.“

Podle WHO ve světě aktuálně žije 463 milionů lidí s diabetem mellitus (DM). „Znepokojující je fakt, že prevalence diabetu v současnosti stále vzrůstá a očekává se, že v roce 2040 dosáhne až 640 milionů případů,“ upozorňuje MUDr. Petr Žák.

Více než 90 procent nemocných představují v České republice pacienti s DM 2. typu, který je součástí širší poruchy nazývané metabolický syndrom. Do toho patří obezita, hypertenze nebo dyslipoproteinémie. „Pokud se podíváme, která základní režimová opatření jsou v odborných doporučeních uváděna ke zpomalení rozvoje epidemie diabetu 2. typu, jsou to pravidelná fyzická aktivita, snaha o udržení normální váhy a zanechání kouření,“ doporučuje MUDr. Petr Žák.

Diabetologické centrum ve FN u sv. Anny v Brně poskytuje komplexní léčbu pro téměř tři tisíce pacientů se všemi typy diabetu. Zaměřuje se zejména na péči o těhotné ženy s tzv. těhotenskou cukrovkou a na pacienty s DM 1. typu, léčené inzulínovou pumpou. Nová generace pump je schopna snížit automaticky dodávku inzulínu a zabránit rozvoji hypoglykemie. Moderní senzory určené pro sledování glykemie umožňují zobrazení a zpracování dat na mobilním telefonu včetně aktivace alarmů při poklesu. „Je to skvělý výsledek vývoje v oblasti moderních technologií a zdárné implementace komplexního edukačního procesu. Máme možnost našim pacientům s diabetem nabízet nejmodernější technologie a špičkovou léčbu, vše hrazené ze systému zdravotního pojištění, což není samozřejmé ani v mnoha vyspělých státech západní Evropy nebo USA. Je skvělý pocit, pokud lékař má k dispozici moderní metody pro efektivní léčbu a vidí tak denně zlepšení kvality života u svých pacientů s diabetem,“ uzavírá Petr Žák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: V Afghánistánu došlo k vystřídání vojáků na velitelství českého úkolového uskupení

22:30 Armáda ČR: V Afghánistánu došlo k vystřídání vojáků na velitelství českého úkolového uskupení

Na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) v afghánském Kábulu proběhlo střídání vojáků v…