FNUSA-ICRC: Mladá vědkyně získala ocenění za výzkum cévních mozkových příhod

21.02.2020 17:56

V 11. ročníku soutěže Brno Ph.D. Talent, kterou pořádá Jihomoravské centrum mezinárodní mobility, uspěla také Mgr. Sandra Thalerová se svým unikátním projektem „Modely na čipu pro stanovení mechanizmů limitací alteplasou indukované trombolýzy“.

FNUSA-ICRC: Mladá vědkyně získala ocenění za výzkum cévních mozkových příhod
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

Zjednodušeně řečeno se jedná o modely mozkových tepen a pozorování napodobenin procesů během mozkové mrtvice.

Sandra Thalerová je talentovaná mladá Ph.D. studentka biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pracující v Biofyzikálním ústavu AV ČR pod vedením Mgr. Jana Vítečka, Ph.D., který je také jejím školitelem. V Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) je zaměstnána také, participuje na aktivitách v rámci spolupráce vědeckého týmu Stroke pod vedením prof. MUDr. Roberta Mikulíka Ph.D. a Biofyzikálního ústavu AV ČR a zabývá se výzkumem efektivnějších metod léčby cévních mozkových příhod.

Její projekt je unikátní v rámci České republiky. Technicky vzato jde o silikonové modely mozkových tepen, ve kterých Sandra Thalerová pozoruje procesy, probíhající při mozkové mrtvici. „Jedinečnost experimentálního přístupu spočívá v tom, že používáme lidskou krev a z ní připravené tromby, tedy krevní sraženiny,“ vysvětlila Sandra Thalerová. „Naše modely jsou navíc průtokové, jsme tedy schopni napodobit procesy, které nemáme šanci v pacientovi pozorovat v reálném čase.“

Ocenění Brno Ph.D. Talent je pro Sandru Thalerovou velkou motivací a již nyní plánuje další vylepšení už tak unikátních modelů. „Ráda bych je upravila například vystláním jejich vnitřku lidskými buňkami, aby se tak co nejvíce podobaly skutečným cévám,“ popsala Sandra Thalerová. Cílem tohoto projektu pak není nic jiného než zlepšení léčby pacienta.

Enzymatická trombolýza, tedy rozpuštění krevní sraženiny přímo v cévě, je mnohem méně náročné a tedy pro pacienty dostupnější, než odstranění sraženiny pomocí katetru. „Pokud se povede jakýmkoli způsobem zvýšit účinnost trombolýzy, půjde o obrovský posun kupředu v léčbě cévní mozkové mrtvice,“ dodala Sandra Thalerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český telekomunikační úřad: Rozhodnutí ve sporu o velkoobchodní ceny dat

22:35 Český telekomunikační úřad: Rozhodnutí ve sporu o velkoobchodní ceny dat

V první prázdninové monitorovací zprávě informujeme o pravomocném rozhodnutí ČTÚ ve sporu mezi spole…