Protipadělková směrnice (FMD, Falsified Medicines Directive) je platná pro celou Evropu od 9.2.2019. „V lékárnách – veřejných i nemocničních – bude docházet k nárůstu práce a zdržení při výdeji, zejména při výdeji velkého počtu balení v nemocnicích,“ sdělil Martin Šimíček, lékárník Nemocniční lékárny FNUSA. V čem tedy spočívá náročnost? Každé jednotlivé balení bude mít povinně svůj unikátní kód a lékárník musí každé balení při výdeji online ověřit, že se nejedná o padělek, a následně zneplatnit, tedy zamezit opakovanému vydání.
V rámci testování bylo včera vydáno první balení ověřené v tomto v novém systému.
„Ověřili jsme propojení na úložiště a vydali pacientce balení s ochranným prvkem – 2D kódem, zároveň bylo přes internet ověřeno, že se nejedná o padělek,“ dodal Martin Šimíček.
„Nyní lékárníky v rámci pilotního projektu čeká testování, na základě kterého bude nutné odhadnout, jak bude administrativně náročné pro pracovníky lékárny samotné ověření, především léčivých přípravků pro hospitalizované pacienty,“ informoval Martin Pavlík, ředitel FNUSA. „Po zavedení eReceptů nás tedy čeká další úprava činnosti lékárníků a ostatního personálu lékárny. V následujících měsících bude nutné vyhodnotit, jak bude nutné posílit personál lékárny, aby péče o pacienty zůstala zajištěna. Zároveň bude probíhat testování hardware potřebného pro zpracování velkého počtu vydaných balení,“ zakončil Šimíček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva