FNUSA: Lékárna jako první v ČR ověřila a zneplatnila vydané balení léčivého přípravku

29.06.2018 14:23

Včera, tj. 28.6.2018 Nemocniční lékárna Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jako první v ČR ověřila a zneplatnila vydané balení léčivého přípravu v souladu s Protipadělkovou směrnicí, a to v rámci pilotního projektu, do kterého je zapojena spolu s dalšími 16 nemocničními lékárnami, 4 lékárnami veřejnými, 2 lékárenskými řetězci, 8 výrobci a 6 zástupci distribuce.

FNUSA: Lékárna jako první v ČR ověřila a zneplatnila vydané balení léčivého přípravku
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Protipadělková směrnice (FMD, Falsified Medicines Directive) je platná pro celou Evropu od 9.2.2019. „V lékárnách – veřejných i nemocničních – bude docházet k nárůstu práce a zdržení při výdeji, zejména při výdeji velkého počtu balení v nemocnicích,“ sdělil Martin Šimíček, lékárník Nemocniční lékárny FNUSA.  V čem tedy spočívá náročnost? Každé jednotlivé balení bude mít povinně svůj unikátní kód a lékárník musí každé balení při výdeji online ověřit, že se nejedná o padělek, a následně zneplatnit, tedy zamezit opakovanému vydání.

V rámci testování bylo včera vydáno první balení ověřené v tomto v novém systému.

„Ověřili jsme propojení na úložiště a vydali pacientce balení s ochranným prvkem – 2D kódem, zároveň bylo přes internet ověřeno, že se nejedná o padělek,“ dodal Martin Šimíček.

„Nyní lékárníky v rámci pilotního projektu čeká testování, na základě kterého bude nutné odhadnout, jak bude administrativně náročné pro pracovníky lékárny samotné ověření, především léčivých přípravků pro hospitalizované pacienty,“ informoval Martin Pavlík, ředitel FNUSA. „Po zavedení eReceptů nás tedy čeká další úprava činnosti lékárníků a ostatního personálu lékárny. V následujících měsících bude nutné vyhodnotit, jak bude nutné posílit personál lékárny, aby péče o pacienty zůstala zajištěna. Zároveň bude probíhat testování hardware potřebného pro zpracování velkého počtu vydaných balení,“ zakončil Šimíček.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchod

zdravím p.Jurečka , nedávno jste prohlásil že se zrychluje vyřizování výplat důchodů , takže bych vám chtěl touto cestou poděkovat za krásné a pohodové vánoce a kladu si otázku jak by se ke mně stavěl stát kdybych mu dlužil 60.000 kč .děkuji za odpověd

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ může být klimaticky neutrální do roku 2040, potvrdili odborníci

22:02 ČEZ může být klimaticky neutrální do roku 2040, potvrdili odborníci

Plány Skupiny ČEZ dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040 získaly posvěcení celosvětově uznávan…