FNUSA: První operace BAHA sluchadel v Jihomoravském kraji

23.09.2016 12:24

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku (KOCHHK) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) a LF MU zajišťuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči pacientům s poruchami sluchu a od r. 2012 úspěšně rozvíjí činnost Centra kochleárních implantací.

FNUSA: První operace BAHA sluchadel v Jihomoravském kraji
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Na našem pracovišti byly 31.8.2016 poprvé implantovány  kostní  sluchadla BAHA u 2 pacientů s těžkou poruchou sluchu. Jednalo se o první operace svého druhu v Jihomoravském kraji. „V prvním případě se jednalo o pacienta s vrozenou poruchou vývoje středouší a zevního zvukovodu, která znemožňovala použití standardního sluchadla pro vzdušní vedení. Druhý pacient trpěl nedoslýchavostí způsobenou oboustranným chronickým středoušním zánětem, u něhož trvalá sekrece uší limitovala použití běžného sluchadla,“ informoval přednosta KOCHHK Břetislav Gál.

Hlavním benefitem kostního sluchadla BAHA je fakt, že zvuk ze zevního procesoru „obchází“ přirozenou cestu zvukovodem a středním uchem.  BAHA je tak určena zejména pro pacienty, kteří nemohou nosit běžná sluchadla pro vzdušné vedení nebo jim z různých příčin standardní  typ sluchadla nevyhovuje.  Jde o pacienty s trvalým výtokem z uší u chronických zánětů zvukovodu a středouší, o pacienty s velmi úzkým či zcela nevyvinutým zvukovodem a u nejrůznější středoušní onemocnění, která jsou spojena s poruchou sluchu a nejsou vhodná k chirurgickému řešení.

Jedná se o implantační systém, který se skládá z titanového šroubu, který je voperován přímo do kosti za ušním boltcem.  Titanový implantát je pomocí spojky skrze kůži propojen s odnímatelným zvukovým procesorem sluchadla. Zvuk, který přichází do zvukového procesoru, je tak přenášen přímo do kosti a tzv. kostním vedením do vnitřního ucha.

V současné době používá systém Baha ve světě přes 35 000 pacientů. Před zavedením Bahy se  zkoušely různé jiné možnosti, byly to buď různé typy tradičních kostních sluchadel na pružině nebo s omezeným efektem, sluchadla na vzdušné vedení.

„Systém implantovaného kostního sluchadla je poměrně nákladný a podléhá schválení zdravotní pojišťovně pacienta. Jsme velmi rádi, že pro pacienty jihomoravského regionu je tento typ korekce sluchové vady v naší nemocnici zajištěn,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel svatoanenské nemocnice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: 5Gthon. Akce, která zlepší budoucnost českých měst

22:11 CzechInvest: 5Gthon. Akce, která zlepší budoucnost českých měst

CzechInvest je partnerem soutěže, jejímž cílem je najít chytrá řešení pro rozvoj a budoucnost českýc…