FNUSA: Vědci z Brna budou pracovat na dřívějším odhalení nádoru

15.07.2017 18:50 | Zprávy

Vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (ICRC) budou spolupracovat s Japonci na rozvoji přístroje, díky kterému by lékaři v budoucnu mohli o měsíce i roky dříve odhalit nádory mozku nebo degenerativní změny v mozku při demenci a Alzheimerově chorobě. Získají tím čas léčbu a zvýší pacientovy šance na vyléčení, řekl dnes ČTK ředitel pro vnější záležitosti ICRC René Samek.

FNUSA: Vědci z Brna budou pracovat na dřívějším odhalení nádoru
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Zástupci centra i se Samkem byli v Japonsku podepsat dohodu s japonskými partnery za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Firma Shimadzu Corporation vynalezla přístroj, na jehož rozvoji budou vědci z Brna pracovat. "Přístroj jsme získali díky evropským dotacím. Plánujeme spolupracovat na vývoji nových metod analýzy myelomů, tedy nádorových onemocnění, která postihují buňky kostní dřeně, dále mozkových nádorů a degenerativních změn mozku při demenci nebo Alzheimerově chorobě," uvedl ředitel centra Gorazd B. Stokin.

Přístroj slouží pro více oborů. "My budeme pracovat na rozvoji v oblasti medicíny. Přístroj dokáže v mozku objevit nádor v době, kdy je stokrát menší, než když ho dokáže objevit počítačová tomografie. Bude ho tedy možné odhalit dříve než s přístroji, které se dnes běžně používají," řekl Samek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Sebedestrukce EU

Musím vám dát za pravdu, že EU vede sebedestrukční politiku. Vrtá mi ale hlavou, jak je to možné? Kdo to řídí? To jsou všichni tak mimo nebo jim je jedno, co s námi bude?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSSZ: Sloučení služeb pro klienty MSSZ Brno a OSSZ Brno-venkov

7:23 ČSSZ: Sloučení služeb pro klienty MSSZ Brno a OSSZ Brno-venkov

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravuje sloučení služeb pro klienty MSSZ Brno a OSSZ B…