Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně: Cena Technologické agentury ČR za rostoucí endoprotézu

22. 9. 2017 10:23

Dnes v rámci vyhlášení cen Technologické agentury ČR byla předána cena za nejlepší projekt aplikovaného výzkumu panu doc. MUDr. Pavlu Janíčkovi, CSc. z I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, za projekt „Rostoucí tumorózní endoprotéza stehenní kosti.“

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně: Cena Technologické agentury ČR za rostoucí endoprotézu
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

I.ortopedická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU je v současné době jediné pracoviště v České republice zabývající se komplexní terapií kostních nádorů a kde pravidelně pracuje společný tým z obou brněnských fakultních nemocnic a Masarykova onkologického ústavu.  „V 80 letech bylo nutné amputovat 60 % končetin. S postupem času a vývojem cytostatické léčby a operativy jsme nyní schopni zachránit 60 -70 % končetin,“ sdělil doc. Pavel Janíček.

Zhoubné kostní nádory se vyskytují nejvíce v druhém a třetím deceniu, a proto operujeme kostní nádory i u dětí. „Tím, že se při resekci nádoru odstraní také růstová spára, z které z 80 % roste stehenní kost, dochází k diferenci, tedy rozdílnosti  délky končetin,“ upřesňuje Janíček.

Jednou z možností je vývoj tzv. “rostoucí endoprotézy.“  Tato endoprotéza implantovaná do kosti dítěte umožní (mechanicky, či na jiném principu) pozvolný růst této kosti do délky a tím i růst cév, nervů a svalů příslušné končetiny, a to až do dospělosti. Poté se endoprotéza odstraní a nahradí se definitivní tumorozní endoprotézou nebo kostním homoštěpem.

V této chvíli byla „rostoucí endoprotéza“ implantovaná ve FNUSA dvěma pacientům. Jednomu z pacientů byla endoprotéza již dvakrát prodlužována.

Spoluřešitelem projektu byl také přednosta I. ortopedické kliniky FNUSA, MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D., který po 18 letech v září pana doc. Janíčka na tomto postup vystřídal.

Nositelem grantu TA ČR byla Masarykova univerzita v Brně a firma Beznoska.

Týmu pana doc. Janíčka gratulujeme!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

22:21 ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

Nadějní architekti zde mají moznost celosvětově upozornit na svoji práci. Letos se jich přihlásilo n…