Fanoušci Slavie nemohli na mostě v centru Prahy odpalovat pyrotechniku – policie proti nim zasáhla oprávněně

28.02.2017 9:07

Nejvyšší správní soud, podobně jako předtím Městský soud v Praze, posvětil zákrok policie proti průvodu fanoušků fotbalového klubu Slavia Praha na Čechově mostě v Praze dne 14. 4. 2014. Soud především zdůraznil, že fanoušci nesměli odpalovat na mostě pyrotechniku. Jednak tím vážně narušovali veřejný pořádek v daném místě (na rušné komunikaci v historickém centru Prahy), jednak to zakazovala i pražská městská vyhláška.

Fanoušci Slavie nemohli na mostě v centru Prahy odpalovat pyrotechniku – policie proti nim zasáhla oprávněně
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Odpalovat pyrotechniku přitom v daném místě bylo nebezpečné – mohlo dojít ke zranění nejen samotných fanoušků jdoucích jeden vedle druhého v  průvodu, ale i kolemjdoucích jiných lidí a dohlížejících policistů. Navíc hrozilo, že odpálená pyrotechnika zasáhne i výletní lodě s turisty na Vltavě podplouvající most.

Zákrok policie byl přiměřený situaci. Policisté nejprve opakovaně varovali fanoušky, že nesmí pyrotechniku odpalovat. Teprve poté, co fanoušci neuposlechli, proti nim zasáhla. Postupovala přitom bez nadměrného násilí a za použití jen takových donucovacích prostředků, které byly na místě vzhledem k protizákonnému chování konkrétních jednotlivých fanoušků a potřebě zjistit jejich totožnost.

„Byl to přiměřený, neagresivní zákrok,“ řekl k policejnímu postupu soudce zpravodaj Karel Šimka. Zdůraznil, že Nejvyšší správní soud se snaží pohlížet na policii spíše přísně. Chce, aby byla akceschopná tam, kde je to zapotřebí, ale pokud je to možné, má spíše mírnit situaci, nestupňovat napětí a "pomáhat a chránit". V daném případě policie svou úlohu podle Šimky splnila.

Informace k rozhodnutí ze dne 22. února 2017, sp. zn. 2 As 216/2016, celé zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Program České televize přitáhl v prvním pololetí nejvíce diváků

22:42 Program České televize přitáhl v prvním pololetí nejvíce diváků

Česká televize je nejčastější volbou diváků. V prvním pololetí tohoto roku se stala televizní skupin…