Festival RE:PUBLIKA: Slovanská epopej v Brně zkombinuje dva světy Muchovy tvorby

25.04.2018 19:01 | Zprávy

Za měsíc, 26. května, začne na brněnském výstavišti Festival RE:PUBLIKA. Připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště.

Festival RE:PUBLIKA: Slovanská epopej v Brně zkombinuje dva světy Muchovy tvorby
Foto: BVV - Výstaviště Brno
Popisek: BVV - Výstaviště Brno

Důležitou součástí festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY, která zkombinuje dva protipóly tvorby světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy – majestátní cyklus Slovanská epopej a sbírku plakátů.

Brno se stane prvním místem, kde budou k vidění propojené dva světy českého secesního velikána, malíře Alfonse Muchy. K výstavě devíti největších pláten z majestátního cyklu Slovanská epopej se nově přidá jedinečná nejrozsáhlejší sbírka Muchovy plakátové tvorby na světě. Vznikne tak unikátní výstava, která nemá nejen u nás, ale ani nikde v zahraničí obdoby.

Festival RE:PUBLIKA rekapituluje sto let samostatné existence naší země. Mám velkou radost, že se v jeho rámci v Brně představí i světoznámá Slovanská epopej, a děkuji hlavnímu městu Praze za spolupráci. RE:PUBLIKA díky této výstavě symbolicky propojí naše dvě největší města. Toto prvorepublikové dílo světově proslulého českého umělce a moravského rodáka celou svou myšlenkou a provedením oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti. Jsem proto přesvědčený, že přesně naplňuje koncept a smysl Festivalu RE:PUBLIKA,“ říká primátor města Brna Petr Vokřál.

Jsem ráda, že se Praha může na Festivalu RE:PUBLIKA podílet právě zapůjčením Slovanské epopeje. Je to jedno z nejdůležitějších uměleckých děl naší historie, které má navíc tendenci celý národ spojovat, a především i připomínat, že můžeme být na naší historii hrdí. O jeho výjimečnosti svědčí i obrovský úspěch, kterého se Muchova plátna dočkala při nedávné cestě po Asii a já jsem přesvědčena, že nejinak tomu bude i v Brně,“ uvádí pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Původně třítýdenní výstava se díky své unikátnosti výrazně prodlouží. Lidé z celého světa ji budou moci na brněnském výstavišti navštívit až do konce letošního října.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vystrčilova žaloba

Co vím, tak ji chce podat za to, že premiér a ministr zahraničí neplní své sliby, ale přiznám se, že ani já tomu nerozumím. I kdyby to tak bylo, vy chápete, jaký by měla žaloba efekt? Já teda ne. A je vůbec možné za to politiky žalovat? Navíc to, že politici neplní sliby je bohužel realita. Podle mě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Rysům se na Šumavě a v Bavorském lese daří

7:33 NP Šumava: Rysům se na Šumavě a v Bavorském lese daří

Lara, Stummel, Béďa nebo Mireček, to jsou jen někteří z rysů, kteří se většinou nepozorovaně potuluj…