Finalisty podnikatelských soutěží spojují těžké začátky i nesnáze s byrokracií

10.09.2013 9:38 | Zprávy

Někteří se svým podnikáním začínali v garáži nebo obýváku, jiní využili privatizace a převzali výrobu po svém původním zaměstnavateli. Ať už mají vlastní firmu nebo podnikají sami na sebe, spojuje je jedno. Toužili postavit se na vlastní nohy, šli za svým snem a jsou úspěšní. Proto se stali finalisty podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku 2013, jejichž krajská kola začínají už tuto středu v Královéhradeckém kraji. Letošního ročníku se účastní 6525 firem a živnostníků, což je nejvíce v historii soutěže.

Finalisty podnikatelských soutěží spojují těžké začátky i nesnáze s byrokracií
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Původně státním podnikem byl například Žatecký pivovar z Ústeckého kraje nebo navijárna motorů HC & M z Plzeňského kraje. Tyto firmy převzali jejich původní zaměstnanci a nyní jsou jejich majiteli. Ve stejném oboru jako dávný zaměstnavatel pracuje mnoho živnostníků také proto, že jejich pracovní místo bylo zrušeno nebo činnost ukončila celá firma. Po zaměstnání v městské realitní kanceláři se nyní jako správkyně domů na volné noze živí například Bronislava Shánělová z Karlovarského kraje. Svou vlastní autoškolu poté, co bývalý zaměstnavatel přestal v tomto oboru podnikat, založila Iveta Galatíková z Moravskoslezského kraje. Z firem zůstaly ve stejném oboru například jihomoravská společnost Blanář nábytek, jejíž majitel opouštěl zaměstnavatele ještě před rokem 89 nebo Polypress z Karlovarského kraje.

Ne vždy byl ale přechod k vlastnímu byznysu jednoduchý. „O zaměstnání na vedoucí pozici v jednom z největších obchodních center v regionu jsem přišla ve svých padesáti letech. Následovala fáze pohovorů, na kterých mi bylo jasně dáno najevo, že jsem na odpis a patřím do starého železa. Sebrala jsem poslední zbytky hrdosti a sil a vrhla se hned na tři obory současně,“ říká překladatelka ze Šumperka Olga Havičková.

Někteří podnikatelé začínali také jako průkopníci svého oboru a jejich inovace a vytrvalost se jim vyplatila. I když konkurence narůstá, stále si na trhu vedou dobře. Vladimír Růžička z Olomouckého kraje začínal na svatbách a oslavách s půjčeným mikrofonem a vytištěnými texty, nyní se po vytvoření vlastního karaoke mixu zabývá především tvorbou repertoáru. Šitím luxusní obuvi na míru se jako jeden z prvních u nás začal živit Radek Zachariáš z Prahy.

Průkopníkem zpracování velkoformátových fotografií je zase Radek Altman z Jihočeského kraje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Napodobeniny zboží i neznačené cigarety v celkové hodnotě převyšující 70 milionů

7:33 Celní správa: Napodobeniny zboží i neznačené cigarety v celkové hodnotě převyšující 70 milionů

Karlovarští celníci zadrželi ve čtvrtek 8. května na tržnici u Chebu zboží za téměř 73 milionů korun…