Finanční a ekonomický institut: Diesel je už přežitá technologie, tvrdí šéf Toyoty v České republice

28.06.2017 9:20

Jsme na počátku změny, která se dotkne celé automobilové dopravy jako takové. Tou je odklon od dieselových technologií. Dnes již i velké globální značky ohlašují nové verze svých klíčových modelů bez dieselové alternativy, což bylo ještě před pár lety zcela nemyslitelné, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) to říká šéf Toyoty v ČR Martin Peleška.

Finanční a ekonomický institut: Diesel je už přežitá technologie, tvrdí šéf Toyoty v České republice
Foto: faei.cz
Popisek: Finanční a ekonomický institut - logo

„Do několika let se stane realitou, že auta s dieselovými motory nebudou mít povolený vjezd do center měst. Toto opatření se chystají zavést například Paříž, Madrid nebo Atény,“ říká Peleška v rozhovoru.

Toyota podle něj dlouhodobě sází na hybridní technologie. Letos slaví dvacetileté výročí od prvního hybridního modelu, kterým byl Prius. „Nedávno jsme oslavili 10 milionů globálně prodaných hybridů na celém světě v kombinaci značek Toyota a Lexus,“ připomíná s tím, že hybridy oproti tradičním pohonům nabízejí spoustu výhod.

Martin Peleška

„V praxi to znamená nižší spotřebu paliva a nižší výfukové emise. Hybridy nabízejí i velmi příjemný pocit z plynulé jízdy. Dalším stupněm jsou plug-in hybridy s možností dobíjení ze sítě. Mají delší dojezd v čistě elektrickém režimu, a to až kolem 50 km,“ popisuje Peleška.

Celý rozhovor s Martinem Peleškou si můžete přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Vysílací studio Vltava se otevírá v nové, multimediální podobě

17:17 Český rozhlas: Vysílací studio Vltava se otevírá v nové, multimediální podobě

Kompletní rekonstrukce vysílacího studia stanice Český rozhlas Vltava, které se nachází v rozhlasové…