Finanční a ekonomický institut: Osobní data miliónů lidí mizí, firmy a úřady to tutlají

9. 10. 2017 16:30

Náskok hackerů se zvětšuje. Osobní data miliónů lidí uložená ve velkých firmách a úřadech v tichosti mizí jak z děravé štoudve. Už musí skončit to, že instituce útoky tají, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) bezpečnostní konzultant společnosti ANECT Ivan Svoboda a zdůrazňuje: náskok útočníků před obránci se zvětšuje.

Finanční a ekonomický institut: Osobní data miliónů lidí mizí, firmy a úřady to tutlají
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: bezpečnostní konzultant společnosti ANECT Ivan Svoboda
reklama

„Útočníci jsou čím dál tím lepší, používají sofistikovanější metody, včetně různých forem sociálního inženýrství. Jejich náskok před obránci se tak bohužel stále zvětšuje. Nedávný hackerský útok na jeden z hlavních amerických úvěrových registrů Equifax znovu ukázal na to, jaký problém je zatajování kybernetických útoků. Hackeři získali data o 143 milionech klientů této společnosti. V kombinaci s konkrétními typy údajů a jejich hodnotou patří útok na Equifax mezi ty nejzávažnější,“ uvedl Svoboda v rozhovoru pro portál FAEI.cz.

Připomíná největší útok - případ s Yahoo, kde došlo k úniku celkově cca jedné miliardy údajů.  Dělo se to v letech 2013 a 2014. Yahoo se to snažila utajit. Teprve loni případy pod tlakem odtajnila.

„Ke zveřejnění úniku na Equifax došlo až po několika měsících od jeho detekce. V celém světě se proto zvětšuje tlak na firmy, aby útoky tohoto typu nezatajovaly, ale přiznaly veřejně, což je také jeden z cílů zavedení nového evropského nařízení GDPR (o větší ochraně osobních údajů občanů). Proto se dnes dozvídáme o útocích, které se staly před pár lety, respektive které před mnoha lety zůstaly utajen,“ dodal Svoboda. Průměrná doba detekce útoku se pohybuje v rozmezí 90 až 200 dnů.

Celý rozhovor s Ivanem Svobodou si můžete přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká leasingová a finanční asociace: Při financování nového auta volí většina domácností spotřebitelský úvěr, u firem vede operativní leasing

17:05 Česká leasingová a finanční asociace: Při financování nového auta volí většina domácností spotřebitelský úvěr, u firem vede operativní leasing

Většina domácností upřednostňuje při financování nového osobního automobilu spotřebitelský úvěr.