Finanční správa: Trendy v převodních cenách - kontroly přeprodávání reklamy a nehmotných aktiv

30.03.2024 16:13 | Tisková zpráva

Finanční správa v roce 2023 provedla 570 kontrolních úkonů v oblasti cen sjednaných mezi spojenými osobami (tzv. transfer pricing). Výsledkem bylo zvýšení daňového základu o 5,8 mld. Kč a snížení daňové ztráty o 1,2 mld. Kč, což vedlo k doměření daně u kontrolovaných subjektů ve výši 724 mil. Kč.

Finanční správa: Trendy v převodních cenách - kontroly přeprodávání reklamy  a nehmotných aktiv
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo

Od roku 2014 bylo v této oblasti provedeno celkem 4 052 kontrol, které vyústily ve zvýšení daňového základu o cca 60 mld. Kč a v důsledku toho doměření daně ve výši 6,9 mld. Kč. Kontroly převodních cen se zaměřují na ceny stanovené mezi majetkově či personálně propojenými osobami, typicky mateřskou a dceřinou společností nebo jinými společnostmi ve skupině.

Anketa

Škodí Andrej Babiš České republice?

13%
85%
hlasovalo: 42115 lidí

Základní pravidla v této oblasti jsou nastavena na mezinárodní úrovni a jejich cílem je zabránit účelovému nastavení cenové politiky, které vede k umělému snížení daňového základu a tím nižším daňovým odvodům v České republice. Stejná pravidla se podle českého zákona použijí i na tzv. jinak spojené osoby, které sice nejsou majetkově propojené, ale spojily se převážně za účelem snížení daňového základu.

„Kontroly převodních cen jsou stále efektivnější, aktuálně se soustředíme zejména na fenomén přeprodávání reklamních služeb a zpětné licencování nehmotného majetku jeho původnímu českému vlastníkovi. Výsledkem práce kolegů na finančních úřadech je postupné eliminování pokusů o snižování základu daně firem působících v České republice prostřednictvím transakcí se spojenými osobami,“ uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Finanční správa se stále častěji setkává s optimalizačními schématy cílícími na vyvádění zisku z ČR prostřednictvím licencování nehmotného majetku, který byl předtím za nesrovnatelně nižší cenu vyveden z ČR. „V poslední době se množí případy, kdy jsou k vyvádění zisků z České republiky využívána nehmotná aktiva, jako jsou obchodní značky, ochranné známky či softwarové produkty. Ta jsou prodávána do zahraničí za co nejnižší či dokonce nulovou cenu a následně jsou původnímu českému vlastníkovi za jejich užívání účtovány vysoké licenční poplatky,“ doplňuje Simona Hornochová.

tab

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj nabízí pomoc uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených škol

7:02 Královéhradecký kraj nabízí pomoc uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených škol

Stejně jako ve zbytku republiky se i v Královéhradeckém kraji dnes uchazeči dozvěděli výsledky své p…