Firmy, zapojené do Běhu se žlutou stužkou, vytvořily 520 pracovních míst pro vězně a 265 pro bývalé vězně

07.06.2018 18:28

Celkem 18 firem zapojených do letošního ročníku Běhu se žlutou stužkou/Yellow Ribbon Run vytvořilo 520 míst pro vězně a 265 pro bývalé vězně. Sportovně-charitativní závod, který upozorňuje na téma obtížné zaměstnatelnosti lidí s trestní minulostí, se letos koná již potřetí a účastní se ho stále větší počet běžců. Hlavní akcí, kterou vyvrcholí letošní série běžeckých závodů se žlutou stužkou, budou štafety 13. června na Výstavišti Praha Holešovice.

Firmy, zapojené do Běhu se žlutou stužkou, vytvořily 520 pracovních míst pro vězně a 265 pro bývalé vězně
Foto: Probační a mediační služba ČR
Popisek: Probační a mediační služba ČR, logo.

Závody Běhu se žlutou stužkou – půlmaraton, maraton, 2RUN a štafety – se běží v dubnu až červnu, a to jako součást závodů Běžecké ligy RunCzech. Cílem projektu je vytvářet pracovní příležitosti pro lidi s trestní minulostí, propojovat je s komunitou, a tím přispívat k prevenci kriminality, snížení míry recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti.

Projekt Yellow Ribbon spoluorganizuje Vězeňská sužba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služba a agentura RunCzech.

V sérii závodů Běhu se žlutou stužkou za rok 2018 běželo a poběží 450 běžců, 18 bývalých vězňů a 25 vězňů.

O2 Pražské štafety 2018, která se poběží 13. června v pražské Stromovce, se za projekt YRR zúčastní celkem 350 běžců. Každý ze čtyř běžců ve štafetě musí uběhnout pět kilometrů a předat štafetový kolík dalšímu ze závodníků. Štafetový kolík si tak na znamení podpory a týmové spolupráce budou předávat vězni, lidé s trestní minulostí, oběti trestných činů, ředitelé a manažeři firem, zástupci státní správy, zástupci z advokátních kanceláří, kanceláře ombudsmana, nevládních neziskových organizací a církví.

Do štafet se zapojí i zahraniční partneři, konkrétně delegace ze Singapuru, kolébky Yellow Ribbon Run, dále zástupci irské vězeňské a probační služby a rovněž ředitel organizace ICPA, která sdružuje vězeňské služby z 80 zemí světa. Štafetu se žlutou stužkou poběží i paralympionik Jiří Ježek se svojí manželkou či předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten. Závodu a jeho běžcům požehnají generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš a hlavní kaplan Vězeňské služby Pavel Kočnar.

Motto Běhu se žlutou stužkou zní „uteč předsudkům“ a „dejme druhou šanci“. Právě předsudky propuštěným vězňům významně škodí. Velkým hendikepem bývalých vězňů při hledání zaměstnání je záznam v Rejstříku trestů, díky kterému jsou u zaměstnavatelů často odmítáni. Z lidí propuštěných z vězení, kterých bylo jen loni téměř 11 500, má tak podle propočtů šanci získat max. polovina z nich. Situace se ale oproti minulým letům lepší, a to díky nedostatku pracovní síly a ochotě zaměstnavatelů rekrutovat své zaměstnance i z řad lidí s trestní minulostí.

„Pokud pomáháme lidem propuštěným z vězení získat práci a vrátit se zpět do běžného života, pomáháme tím i sami sobě. Tím, že se začlení zpět do společnosti, tak klesá riziko, že znovu spáchají nějaký trestný čin. Yellow Ribbon Run je jedním z projektů, kterým se snažíme na tuhle problematiku upozornit, a zvýšit tak šanci na nový začátek těm, co o to stojí,“ vysvětluje ředitelka RUBIKON Centra Dagmar Doubravová.

Záštitu nad letošním ročníkem Běhu se žlutou stužkou převzali ministr spravedlnosti, ministryně práce a sociálních věcí, veřejná ochránkyně práv a předseda Výboru pro bezepčnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Generálním partnerem běhu je pojišťovna D.A.S. Rechtsschutz AG, zlatým partnerem je firma Kostelecké uzeniny a.s., stříbrnými partnery jsou United Bakeries a.s., Lion Products s. r. o., Lesy ČR a Futaba Czech s.r.o. Bronzovými partnery jsou firmy Arriva Transport Česká republika a.s., Hamerník s. r. o. a ExxonMobil Business Support Center Czechia. Partneři, kteří podpořili jednoho běžce z řad odsouzených nebo bývalých odsouzených, jsou také Jipocar Obaly, s. r. o., Haki a. s., Agro Jevišovice a. s., Martin Cavar – spojovací materiál, Rohde, spol. s r. o., Veolia Česká republika, a. s., WSM – Czech Republic s. r. o., Průmstav, a. s., Still ČR spol. s r. o., Coretex CZ a Karel Jelen, Další podporu poskytli Lighthouse o. s., Dermacol a. s., Banh-mi-ba,Tesco a Český Goodwill a Hotel Hilton Prague. Mediálními partnery jsou Frekvence 1, ProFairPlay a Český rozhlas.

Nadcházející termín závodu se žlutou stužkou:

  • středa 13.6. 2018 od 18:00 – O2 Pražská štafeta – můžete nás podpořit a registrovat se ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aukce Paláce Broadway vítěze nepřinesla, ÚZSVM proto osloví stávajícího nájemce

22:54 Aukce Paláce Broadway vítěze nepřinesla, ÚZSVM proto osloví stávajícího nájemce

Dnešní výběrové řízení s elektronickou aukcí s historicky nejvyšší minimální cenou, a to 1 miliarda …