Generali: Až čtvrtina českých chat a chalup není pojištěna

29.10.2013 21:21

Nadcházející prodloužený víkend je pro české chataře a chalupáře ideálním k přípravě víkendového sídla na zimu. Také na zazimování zahrad je nejvyšší čas. Nakolik jsou naše oázy klidu a odpočinku pojištěny proti možným rizikům? Podle zjištění pojišťovny Generali nemá čtvrtina českých chatařů a chalupářů svůj rekreační objekt pojištěný. Třetina chatařů a chalupářů byla vykradena. Čtvrtina z nich opakovaně. Pětina majitelů rekreačních objektů přitom považuje za dostatečné zabezpečení chat a chalup obyčejný zámek.

Generali: Až čtvrtina českých chat a chalup není pojištěna
Foto: Pojišťovna Generali
Popisek: Pojišťovna Generali

Jsme národ chatařů a chalupářů stejně jako zahrádkářů. Většinou víme, jak se připravit na sníh a mráz, případně také na nezvané hosty. A nejsou to jen myši.

Opuštěné chaty a chalupy se v zimě často stávají cílem zlodějů, ale také pobudů, kteří ve snaze najíst se a přespat v teple, způsobí škody za desetitisíce.

Obyčejné, byť zamčené dveře, pro ně nejsou velkou překážkou, stejně jako zavřená okna.

Podle statistik Policie ČR bylo vloni vykradeno 4 634 chat soukromých osob, způsobená škoda činila 87 883 000 Kč. Za první pololetí letošního roku se již zloději vloupali do 2 909 chat a způsobili škody za 54 270 000 Kč.

Statistiky pojišťovny Generali uvádějí, že s vykradenou chatou či chalupou se již setkala více než třetina majitelů v ČR, čtvrtina z nich dokonce opakovaně. Ve třetině případů byla způsobená škoda větší, než hodnota odcizených věcí, ve třetině tomu bylo naopak a třetina případů měla poměr škody a hodnoty ukradených předmětů vyrovnaný.

Podle policejních statistik i podle průzkumu pojišťovny Generali mizí z víkendových domovů věci, které se dají snadno zpeněžit. Nářadí, nástroje, elektronika či běžné vybavení chaty. Mezi ukradenými předměty nechybí třeba hudební nástroje nebo spací pytle, ale také potraviny, alkohol a oblečení. V případě zahrad je to podobné. Kradou se sekačky, křovinořezy, pily a další nástroje.

Ale ztrácejí se i věci, u nichž byste to nečekali. Například z chalupy v jižních Čechách zloděj odmontoval a odnesl devět klik od dveří a způsobil tak škodu deset tisíc korun. Myslíte si, že kamenné koryto z chléva se nedá odnést? Přesto je vloni z jedné usedlosti zloději ukradli spolu s litinovými kamny a dalšími historickými předměty.

Mezi chalupáři se traduje mnoho návodů, jak předejít vykradení. Doporučení mají i pojišťovny. „Nenechávejte v chatě cennosti, zásoby jídla a alkoholu,“ doporučuje ředitel produktového managementu pojišťovny Generali Jiří Střelický. „Ze zahrady a okolí domu ukliďte věci usnadňující vloupání a i v zimě na chatu občas zajeďte, nebo požádejte o kontrolu souseda, pokud máte tu možnost. Zavírejte okna, zamykejte dveře, případně okenice a klíč určitě nenechávejte pod květináčem nebo na zárubni," doplňuje Jiří Střelický.

Podle průzkumu pojišťovny Generali nemá pětina majitelů chat a chalup jiné zabezpečení než obyčejný zámek. V případě zabezpečení chaty nebo chalupy se však doporučuje pořídit si víc než jen bezpečnostní zámek. „Vyplatí se bezpečnostní dveře, na okna fólie, mříže nebo okenice. V posledních letech už si lidé stejně jako v případě trvale obydlené domácnosti začínají pořizovat elektronické zabezpečení. Ať už detektory pohybu, kouře nebo rozbití oken, které spustí sirénu na domě, případně zašlou SMS majiteli nebo jsou napojeny na centrální dispečink bezpečnostní agentury, případně Policie ČR,“ radí ředitel produktového managementu pojišťovny Generali Jiří Střelický.

Hlavními riziky pro rekreační objekty i pro zahrady jsou však přírodní živly. Například zkušenosti pojišťovny Generali mluví o tom, že poškození krupobitím je dvakrát častější než zloději. Ovšem hned za krupobitím jdou škody způsobené vodovodními haváriemi. „Před definitivním zazimováním proto nezapomeňte vypustit vodu z potrubí," připomíná Jiří Střelický. 

Na všechna nebezpečí se asi majitel jen těžko dokáže připravit. Z výzkumu Generali vyplývá alarmující zjištění – čtvrtina respondentů vůbec nemá rekreační objekt pojištěný. Dobře nakombinovaná pojistka je zárukou, že pokud se něco přihodí, dá se to zvládnout. Generali proto nabízí pojištění Víkend, které umožňuje pojistit nejen na chaty, chalupy, rekreační domky či bytové jednotky v osobním vlastnictví, ale také na vedlejší stavby na pozemku, jako jsou garáže, kůlny, ale i oplocení a studny nebo třeba skleníky. Do výše sjednané částky může zahrnovat také pojištění movitých věcí tvořících vybavení rekreační domácnosti (vč. jízdních kol, malotraktoru, sportovních potřeb, zahradní a údržbové techniky). Pojištění Víkend se sjednává bez spoluúčasti a jeho součástí je také Domovní asistence, která zdarma pomůže v případě havarijní situace.

S poškozením okrasné zahrady se již setkala třetina zahrádkářů. Většinu škod způsobila příroda. Jde o rozmary počasí, zvěř, živelní pohromy. Jen 15 % případů poškození mají na svědomí lidé. Pojistit lze například terénní úpravy, jako jsou skalky nebo drenáže, porosty, zahradní nábytek i osvětlení, ploty, garáž, studna, opěrné zdi, ale také takové stavby, jako krb, pergola nebo sochy, bazény a jezírka a samozřejmě zahradní a údržbová technika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pojišťovna Generali

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Podnikatelé zasažení tornádem mohou získat až 35 milionů korun na obnovu

20:32 MPO: Podnikatelé zasažení tornádem mohou získat až 35 milionů korun na obnovu

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu z programu Nemovitosti pro podnikatele z lokalit zas…