Generali: Účty blesků jdou rok co rok do milionů

12. 7. 2014 15:45

Každoročně způsobí blesky škody v řádech milionů korun. V loňském roce jich pojišťovna Generali likvidovala téměř tisícovku za bezmála 16 milionů korun. „Škody způsobené blesky zůstaly vloni trochu ve stínu obřích škod, které napáchala velká voda a krupobití. Rozhodně však nebyly zanedbatelné,“ uvedl Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Generali: Účty blesků jdou rok co rok do milionů
Foto: Pojišťovna Generali
Popisek: Pojišťovna Generali

Pojišťovna Generali řešila v loňském roce 140 případů se škodou za téměř 4 miliony korun, kdy na vině byl přímý zásah bleskem. Nepřímý úder blesku způsobil škody 12 milionů korun a to téměř ve více než 800 případech. „Letošní účet bleskových škod se zatím pohybuje na 350 případech za 4,5 milionu korun,“ popisuje vývoj letošního roku Jiří Cívka.

„Nejvíce případů škod způsobených bleskem evidujeme ve Středočeském kraji a to 99 případů. Následují kraje Královéhradecký s 83 případy a Liberecký se 70 událostmi,“ shrnuje statistické údaje Jiří Cívka. A dodává: „Ve Středočeském kraji také blesky způsobily nejvyšší škody, téměř 2 milióny korun. V Jihomoravském kraji sice došlo jen k 54 případům, ale škody byly druhé nejvyšší, téměř 1,5 milionu korun. Třetí nejvyšší škody eviduje Generali v Plzeňském kraji, kde blesky způsobily 64 škod za 1,3 milionu korun.“

Vloni jsme již na začátku prázdnin měli za sebou velké povodně, čekaly nás bouřky s krupobitím, vichřicemi a přívalovými lijáky. Letos je počasí zatím milosrdnější, ale nevíme, čím nás může o prázdninách překvapit.

„Na všechna nebezpečenství letních živlů se majitelé nemovitostí mohou jen těžko připravit. Dobře sestavená pojistka je zárukou, že pokud se něco přihodí, dá se to zvládnout,“ uzavírá Jiří Cívka z Generali.

MODELOVÉ PŘÍKLADY

Například loni v červnu zapálil blesk střechu rodinného domu ve Lhotě na Kladensku. Blesk udeřil v době půlnoční, v domě byla čtyřčlenná rodina, které se naštěstí nic nestalo. Ovšem na domě shořela polovina střechy, plameny zničily podkroví. Škoda byla vyčíslena na milion korun.

Požár malé chatky na Opavsku, který také vznikl po zásahu blesku, způsobil škody za 50 tisíc korun. Obrovské škody naopak sčítali majitelé penzionu na Jindřichohradecku po požáru zaviněném bleskem na začátku července. Vyšetřovatelé je odhadli na 30 milionů korun. Pohroma, která se obešla bez zranění, odstartovala kolem půlnoci, hasičské sbory ze širokého okolí ji dostaly pod kontrolu kolem půl čtvrté ráno, hasili však až do dopoledních hodin.

V srpnu pak blesky řádily na mnoha místech republiky. Způsobily dva požáry domků v Libereckém kraji, udeřily do bývalé jízdárny ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku, kde vznikl požár a škoda na elektroinstalaci v hodnotě několika set tisíc korun.

Na Plzeňsku zničil požár zažehnutý bleskem střechu úplně nového rodinného domu, na niž majitelé ještě nestihli instalovat hromosvod, a způsobil škodu za milion korun.

Tragédie na německé slavnosti

Tragicky ukončil vloni v létě úder blesku náboženskou slavnost v Dabelu na severu Německa. Při oslavě církevního svátku, které se účastnilo asi pět stovek lidí, udeřil blesk do skupiny stromů a schránky s elektrickým napětím. Více než čtyřicet osob bylo popáleno, šest z nich bylo zraněno vážně. Většina ostatních odnesla přírodní pohromu šokem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pojišťovna Generali

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veterinární správa odebrala v rámci plošného monitoringu AMP již přes 1000 vzorků potravin

22:28 Veterinární správa odebrala v rámci plošného monitoringu AMP již přes 1000 vzorků potravin

Státní veterinární správa (SVS) v rámci plošného monitoringu na výskyt afrického moru prasat (AMP) o…