Greenpeace: Emise z Chvaletic v minulém roce příliš neklesly

01.06.2018 20:34

Elektrárna Chvaletice příznala, že má v současnosti problémy dosáhnout na emisní limity, kvůli kterým investovala tři miliardy do stavebních prací. Ve vyjádření pro deník MF Dnes vedení elektrárny uvedlo, že problematická rekonstrukce ještě neskončila a že úpravy stále pokračují

Greenpeace: Emise z Chvaletic v minulém roce příliš neklesly
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Podle nedávno zveřejněných dat za rok 2017 se množství emisí vypouštěných hnědouhelnou elektrárnou ve Chvaleticích snížilo po rekonstrukci jen o necelou třetinu. Bloky, které prošly modernizací, navíc vypouštějí téměř stejné množství emisí jako bloky nerekonstruované. Limity Evropské směrnice o průmyslových emisích zatím převyšují limity pro oxidy dusíku i pro tuhé znečišťující látky. Pokud by se elektrárna do roku 2020 nedostala pod stanovené emisní stropy, bude muset omezit provoz či rekonstruované bloky uzavřít.

Severní energetická slibovala, že hned po rekonstrukci dojde k razantnímu snížení vypouštěných škodlivin o polovinu, k tomu se ovšem zatím prokazatelně ani neblíží. Další zpřísnění limitů má přitom přijít již v roce 2021, tentokrát v návaznosti na zavádění nejlepších dostupných technologií podle dokumentu BREF. Elektrárna Chvaletice již dříve přiznala, že se přidala k žalobě sdružení Euracoal proti těmto emisním stropům a je velmi pravděpodobné, že z nich bude chtít udělit výjimku.

Zveřejněná data jsou průměrem z měření za celý rok a není tedy jasné, na jaké hodnoty je elektrárna po rekonstrukci schopná se dostat. Organizace Greenpeace by proto uvítala, kdyby elektrárna zvěřejnila i aktuální výsledky svých měření.

Rekonstrukci bloků B3 a B4 provázely v minulosti problémy. Firma RIA Královopolská, která ji měla na starosti, se ocitla ve finančních problémech údajně proto, že jí Severní energetická za služby neplatila. Severní energetická naopak tvrdila, že firma nedodala slíbené technologie a práci, nakonec si musela rekonstrukci své elektrárny ve Chvaleticích dokončit sama.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Jako by nestačilo, že prodloužení provozu elektrárny Chvaletice bylo schváleno bez účasti veřejnosti a bez vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Nyní se dozvídáme, že rekonstrukce byla zpackaná a elektrárna nedosáhne ani na limity, kvůli kterým ji prováděla, natož na jejich další snížení v roce 2021. Doufáme, že krajští úředníci si z toho vezmou ponaučení a příště už elektrárně nepůjdou na ruku. Třeba když si bude kvůli problémům s plněním emisních stropů chtít zažádat o další výjimku.” 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Labe: Přerušení výstavby poldru Kutřín

22:11 Povodí Labe: Přerušení výstavby poldru Kutřín

Povodí Labe kvůli nepředvídatelným komplikacím ukončuje smlouvu na výstavbu poldru Kutřín se současn…