Gynekolog: Češky mají s početím stále větší problémy, nejčastější příčinou je přemíra testosteronu

20.05.2014 10:00 | Zprávy

V loňském roce mělo problémy s početím dítěte na 15 % českých párů a toto procento každým rokem narůstá. Podle gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana totiž lidé stále podceňují důležitou roli správné životosprávy. A to i přesto, že v důsledku nezdravého životního stylu přibývá Češek, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů nebo prolaktinu v těle. Obojí jim přitom výrazně snižuje pravděpodobnost přirozeného početí.

Gynekolog: Češky mají s početím stále větší problémy, nejčastější příčinou je přemíra testosteronu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matka s novorozencem

Nejčastější příčinou problémů je zvýšená hladina testosteronu v těle ženy

Důvodů, proč mají ženy potíže s otěhotněním přirozenou cestou, je naneštěstí celá řada. Zcela nejčastějším je však přítomnost takzvaného hyperandrogenního syndromu, který představuje zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů v těle ženy. Tato komplikace je obvykle provázena zhoršenou kvalitou pleti, častějším maštěním vlasů a zvýšeným růstem ochlupení. V horším případě se v rámci ní vyskytují rovněž problémy s dozráváním vajíček nebo vynechávání menstruace. To je při snaze otěhotnět zvláště problematické. Vzhledem k tomu, že hyperandrogenní syndrom souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu a přibýváním na váze, je Češek s těmito problémy bohužel stále více.

Vyšší míra prolaktinu vyvolá v organismu dojem, že je žena aktuálně těhotná

Druhou nejčastější příčinou problémů s početím u žen je takzvaná hyperprolaktinémie, tedy zvýšená hladina prolaktinu v organismu ženy. Při běžném fungování žena intenzivnější produkci tohoto hormonu obvykle ani nezaznamená, problém však nastává při snaze otěhotnět. Vyšší míra prolaktinu totiž v organismu ženy vyvolá stav, že je již těhotná či právě čerstvě po porodu, a nemůže tedy aktuálně otěhotnět. V tomto případě pak často nastává bludný kruh. Zvýšená hladina prolaktinu totiž souvisí se stresem, vyčerpáním či třeba s únavou, což jsou symptomy vcelku typické pro ženy, které nemohou otěhotnět. Čím více se tedy bude žena kvůli snaze počít dítě stresovat, tím menší pravděpodobnost otěhotnění bude mít.

U obou zmiňovaných zdravotních komplikací je tedy nezbytné zaměřit se primárně na zdravou životosprávu, dostatek spánku a pohyb. To je nejpřirozenější prevence i léčba. Ženy s hyperandrogenním syndromem pak mohou pro zpravidelnění cyklu i k podpoře dozrávání vajíček připojit navíc ještě konzumaci přírodních přípravků s obsahem fytoestrogenů, třeba Sarapis Soja. Pokud problémy s početím přetrvávají, je pak ženě nasazena cílená farmakologická léčba.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Koho přesně tím myslíte?

Vy: Nenechme populisty a extremisty vzít si naši zemi a odvléct ji na stranu vrahů a okupantů. Myslíte, že když vyhraje ANO, což je dost pravděpodobné, že bude na straně Ruska? Jasně, kdyby vyhráli komunisti nebo SPD, tak by se to stát mohlo, ale to snad nehrozí. A k té propagandě - postřehl jste, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Ministr Lipavský zahájil konferenci v Paříži

10:17 MZV: Ministr Lipavský zahájil konferenci v Paříži

Jan Lipavský promluvil při zahájení mezinárodní konference.