HK ČR: Regulace hluku překáží územnímu rozvoji a stavebnictví

29.01.2015 9:00

Zákonné požadavky a dosavadní rozhodovací praxe státu v oblasti hluku zakazují nejen ve velkých, ale i v malých městech v blízkosti pozemních komunikací výstavbu, pokud se stávající úroveň hluku blíží limitním hodnotám. Smůlu má i stavebník, který je ochoten investovat do protihlukových opatření. Hlukové limity jsou přitom dle hlukových map „na hraně“ v okolí 80-90 % běžných pozemních komunikací.

HK ČR: Regulace hluku překáží územnímu rozvoji a stavebnictví
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Nejen na tento problém upozorňuje Hospodářská komora České republiky (HK ČR) v souvislosti s projednáváním novely zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Novelu projedná již zítra Výbor pro zdravotnictví a následně se jím bude zabývat plénum poslanecké sněmovny. HK ČR ve spolupráci s partnery vypracovala soubor pozměňovacích návrhů, které mohou tyto problémy vyřešit. „V zásadě navrhujeme to, aby mohl stavebník s využitím protihlukových opatření (např. protihluková okna) dosáhnout povolení stavby domu v místech, kde je venkovní hladina hluku na hranici zákonného limitu, což v současnosti zákon neumožňuje,“ komentuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Pozměňovací návrhy mají pomoci i provozovatelům pozemních komunikací, letišť a průmyslových objektů. Ti jsou za současného stavu nuceni provádět nákladná protihluková opatření i ve vztahu k obytným stavbám, které byly postaveny až po zahájení činnosti této infrastruktury. „Problémů s hygienickou regulací hluku samozřejmě registrujeme více. Náš komplexní pozměňovací návrh proto představuje možnost zajistit podmínky pro žádoucí socioekonomický rozvoj společnosti a území,“ uzavírá Dlouhý.

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev.  HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 61 regionálních komorách a 86 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komora.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Kosy a křovinořezy pomáhají zachránit vzácné mokřadní a rašelinné louky

22:37 AOPK: Kosy a křovinořezy pomáhají zachránit vzácné mokřadní a rašelinné louky

Téměř osmdesát hektarů, především mokřadních a rašelinných luk, chrání národní přírodní památka Na p…