O konkrétních výstupech z obchodních setkání může hovořit například společnost Ferrit s.r.o., která v rámci projektu za 4 miliony eur dodává tento měsíc do Turecka důlní mechanizované výztuže. „V Turecku máme navíc nově rozjednaný projekt týkající se vybavení dolů a výstavby elektrárny v hodnotě 500 milionů dolarů,“ uvádí Petr Kovář, obchodní ředitel firmy Ferrit s.r.o. a dodává: „Jednání v průběhu mise nás v rámci expanze na turecký trh jednoznačně posunula dopředu. Veškerá obchodní setkání jsme navíc měli možnost absolvovat se zástupci České exportní banky, díky čemuž jsme konečným investorům, majitelům dolů, mohli promptně nabízet financování jednotlivých projektů.“
Dalším z tureckých projektů společnosti Ferrit s.r.o. je rovněž spuštěný projekt Adularya, v rámci kterého je právě Ferrit hlavním dodavatelem důlního zařízení. Dodavateli druhé, energetické části projektu Adularya jsou společnosti VÍTKOVICE POWER ENGINEERING a.s. a firma ABB, s.r.o.. „Aktuálně realizujeme engineeringovou část projektu Adularya, který dosahuje výše 11 miliard euro. Rovněž připravujeme s celým českým subdodavatelským řetězcem další projekty, a to jak v energetice, tak v povrchové těžbě nízkokalorického energetického uhlí. V současné době Turecko v rámci energetiky a povrchové těžby disponuje projekty dosahujícími více než 100 milionů euro. Jedná se tak o obrovskou příležitost pro firmy mající know-how nejen v oblasti energetiky,“ uvádí Jan Světlík, předseda představenstva a generální ředitel firmy Vítkovice Holding, a.s. Dalším českým hráčem v projektu Adularya je i výše zmíněná společnost ABB, s.r.o.: „Jsme dodavatelem elektrických zařízení a systémů elektrárny Adularya 2x 145 MW. Jedná se o komplexní dodávku na klíč včetně montáže a uvedení do provozu. V Turecku jsme tak v rámci podnikatelské mise jednali mimo jiné o termínech a optimalizaci dodávek,“ vysvětluje Zdeněk Vávra, ředitel Power generation společnosti ABB, s.r.o..
Dopravu vybavení pro elektrárnu YUNUS EMRE zajistila ve spolupráci s partnery společnost Czechoslovak ocean shipping, s.r.o., což je další z úspěšných českých projektů v Turecku. „Díky projektu dopravy na YUNUS EMRE jsme poznali specifika místního trhu a máme nemalé zkušenosti, které chceme předat dál. Na základě realizovaných obchodních schůzek hodláme vytvořit expertní skupinu, která zná turecká specifika a pomůže tak najít optimální dopravní řešení pro české firmy. Zajistíme tak větší konkurenceschopnost zboží z České republiky,“ objasňuje Dušan Jamný, ředitel společnosti Czechoslovak ocean shipping, s.r.o.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komora.cz