HK: Firmám se nedaří obsadit volná místa pracovníky z ČR. Zájem o pracovní síly z Ukrajiny proto roste

14.09.2016 14:50

Tiskaře, svářeče, zámečníky, kuchaře, obráběče kovů, lisaře umělých hmot, řidiče, ale i opraváře praček, švadleny nebo šičky v současnosti poptávají firmy prostřednictvím Hospodářské komory ČR na Ukrajině. Dle posledních údajů ČSÚ zaměstnavatelé postrádají skoro 140 tisíc lidí, Hospodářská komora ČR se proto obává, že kapacita projektu na zaměstnávání i středně a nízkokvalifikovaných pracovních sil z Ukrajiny nebude dostatečná.

HK: Firmám se nedaří obsadit volná místa pracovníky z ČR. Zájem o pracovní síly z Ukrajiny proto roste
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Na Úřadu práce poptáváme kolem 50 volných pozic. Situace na trhu práce ve strojírenství je bohužel taková, že chybí nejenom kvalifikovaní, ale i nekvalifikovaní pracovníci. Také vzhledem k tomu, že máme vazby na Ukrajinu prostřednictvím dceřiné společnosti, jsme přistoupili k tomuto řešení,“ vysvětluje Alena Štefaníková z firmy TVD – Technická výroba, která se zabývá kovovýrobou a CNC zpracováním plechů. Firma zaměstnává na 500 lidí. Akutní nedostatek svářečů v ochranné atmosféře a strojírenských dělníků na zpracování plechu musí řešit přijímáním zaměstnanců z Ukrajiny. Hospodářské komoře ČR poslala za měsíc a půl dokonce už třetí žádost.

Prvních 30 českých firem nabídlo prostřednictvím Hospodářské komory ČR zaměstnání téměř 150 Ukrajincům. Kvůli nedostatku pracovních sil musí firmy odmítat zakázky, hlásí stovky zaměstnavatelů Hospodářské komoře. Ta proto nedávno posílila projekt zaměstnávání Ukrajinců a firmám umožnila využívat k vyřizování žádostí o nízko a středněkvalifikované zaměstnance z Ukrajiny také krajské hospodářské komory.

Zaměstnavatelé musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. Až tehdy, jakmile nebude volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, bude pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž jej bude možné nabídnout i uchazečům z Ukrajiny.

Více informací naleznete na webu Hospodářské komory ZDE ODKAZ. V rámci projektu může být vyhověno až 5000 žádostem ročně. „Situace na trhu práce ale naznačuje, že taková kvóta nebude dostatečná,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany dosáhl poprvé v historii výkonu 513 MW

11:54 ČEZ: Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany dosáhl poprvé v historii výkonu 513 MW

Energetici v Dukovanech dosáhli plánovaného zvýšení elektrického výkonu 3. výrobního bloku – špičkov…