HZS ČR: Konvoj, který vezl humanitární pomoc do Řecka, je bezpečně doma

12.1.2016 4:34 odp.

V neděli 10. ledna 2016, krátce před 23. hodinou, dorazil celý konvoj, který vezl humanitární pomoc do Řecka, zpátky do Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně, kde přenocoval. Dnes se již všichni členové rozjedou do míst svého působení. Osm příslušníků do Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně a velitel konvoje do HZS hl. m. Prahy.

HZS ČR: Konvoj, který vezl humanitární pomoc do Řecka, je bezpečně doma
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Dne 6. ledna vyrazil konvoj s pomocí do řeckého města Mandra (poblíž Athén), kde je Centrální sklad pro příjem humanitární pomoci. Zde, v pátek 8. ledna, po 2380 ujetých kilometrech, vyložili naši příslušníci veškerý materiál. Humanitární pomoc se skládala z 2000 přikrývek, 500 lehátek, 2000 spacích pytlů, 10000 pláštěnek a 40 kamínek.

Předání proběhlo za přítomnosti velvyslance ČR v Řecku Jana Bondyhoa zástupkyně generálního sekretáře pro civilní ochranu MV Řecka, paní Kalliopi Saini, která je národní zástupkyní Řecka v EU pro otázky civilní ochrany. Paní Saini informovala, že humanitární pomoc ze všech zemí je postupně soustřeďována v centrálním skladu Hasičského sboru, odkud bude následně rozdělena na místa určení. Distribuci pomoci by měl předcházet slavnostní ceremoniál na počest zúčastněných zemí.

„Jako velké pozitivum hodnotím, že díky statusu konvoje s humanitární pomocí jsme se snadno a rychle dostávali přes všechny státní hranice a to i přes to, že na hranicích mimo a do Schengenského prostoru byly kilometrové kolony nákladních aut. Naopak velké zdržení oproti plánu nám připravilo počasí. Už od rumunsko-bulharských hranic až do Sofie sněžilo a padal také mrznoucí déšť. Silnice tak byly ve velmi špatném stavu a my jsme do Sofie přijeli až ve 03,00 hodiny ve čtvrtek nad ránem, přestože jsme zde měli být již ve středu večer a po bezpečnostní přestávce brzy ráno pokračovat do Řecka. Pokud bychom se následně drželi časového harmonogramu, museli bychom cestovat zpátky v noci a bezpečnostní přestávky bychom měli ve dne. Rozhodli jsme se proto zdržet v Řecku jednu noc, aby byla zpáteční cesta bezpečnější a to i za cenu, že jsme zpátky do České republiky dorazili až v neděli pozdě večer.“ hodnotí cestu velitel konvoje, por. Mgr. Petr Vodička.

O pomoc v souvislosti s migrační krizí požádalo Řecko před koncem roku 2015 prostřednictvím Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události Evropské komise (CECIS). Humanitární pomoc v hodnotě 4,25 mil Kč dopravili příslušníci HZS ČR do Řecka na třech nákladních automobilech s přívěsy.

Jednalo se už o pátou zemi, které v souvislosti s migrační krizí Česká republika posílá humanitární pomoc. Vybavení pro nouzové ubytování jsme již dopravili do Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Makedonie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomoucký kraj: Dvacet pět míst, kde vás to bude bavit

19:07 Olomoucký kraj: Dvacet pět míst, kde vás to bude bavit

Adrenalinové zážitky v podobě tandemových seskoků i nejhezčí místa pro svatební obřad se letos ucház…