HZS ČR: Ostravské desinfekční vuvuzely zazněly také v Pardubickém kraji

18. 9. 2020 7:36

Dvě desítky profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje s osvědčenými generátory teplého desinfekčního aerosolu („vuvuzelami“) vydatně pomáhaly v pondělí 15.9.2020 - více než osm hodin – s důkladnou desinfekcí objektu sanatoria Topas v Holicích v Pardubickém kraji, a to kvůli zvýšenému výskytu pozitivních osob na koronavirus covid-19.

HZS ČR: Ostravské desinfekční vuvuzely zazněly také v Pardubickém kraji
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Moravskoslezští hasiči již ve svém kraji desinfikovali od letošního jara více než šest desítek objektů a mají s obdobnou činností velké zkušenosti. Už na jaře také pomáhali v jiném kraji – desinfikovali část nemocnice v Chebu.

Po zhruba hodinové přípravě (mj. postavení základny ze stanů, oblékání ochranných prostředků a plnění přenosných generátorů benzínem a chemií) začali moravskoslezští hasiči s dekontaminací vnitřních prostor holického sanatoria Topas půl hodiny po pondělním poledni. Končili až po půl deváté večerní. Jejich kolegové z Pardubického kraje měli na starost mj. přesuny 176 klientů sanatoria a další činnosti.

Hasiči z HZS MSK čistili prázdné prostory pomocí osvědčených generátorů teplého desinfekčního aerosolu, když po půlhodinovém působení desinfekčního prostředku lze tyto prostory vyvětrat a pak ihned běžně používat. Celkem 15 těchto přístrojů a k tomu 250 kg práškové desinfekce (ke 4% rozředění s vodou) letos na jaře zakoupil a hasičům daroval Moravskoslezský kraj za bezmála 1,9 milionu korun.

Dvojice hasičů v hermeticky uzavřených ochranných oblecích, rukavicích a speciálních maskách Dräger s filtry (a se sluchátky či špunty do uší) se obvykle střídají v používání až 18 kg těžkého generátoru (hmotnost po jeho naplnění). Zhruba po 40 minutách je potřeba generátor opět naplnit pečlivě testovaným a osvědčeným desinfekčním prostředkem (Virkon S) a benzínem.

Pro charakteristický zvuk generátoru jej hasiči hned zpočátku užívání překřtili na „Vuvuzely“, které mj. zněly mnoha stadiony MS ve fotbale 2010 v Jižní Africe. I tak tento hlučný přístroj ušetří mnoho cenného času, zvládne velké prostory, dostane se i do koutů či skříní.

Hasiči z HZS MSK dekontaminovali od jara obdobným způsobem přes 80 objektů, a to hlavně v Moravskoslezském kraji – jednak kvůli kvalitnímu vybavení (celkem 15 generátorům), ale také kvůli bohatým zkušenostem. Příslušníci HZS MSK tak mj. dekontaminovali například části Nemocnice v Chebu a Městské nemocnice Ostrava, ostravský Domov pro seniory IRIS, Alzheimer centrum v Ostravě-Vítkovicích, Azylový dům Sára ve Frýdku-Místku, Azylový dům Armády spásy v Ostravě-Mariánských Horách, hospic Konventu sester Alžbětinek v Jablunkově, včetně přilehlého kostela, objekty 4 černouhelných dolů OKD na Karvinsku, mateřské a základní školy, rovněž několik hasičských stanic a služeben ostatních složek IZS na různých místech kraje…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad pro ochranu osobních údajů: Doručování veřejnou vyhláškou na úřední desce

12:58 Úřad pro ochranu osobních údajů: Doručování veřejnou vyhláškou na úřední desce

Úřad pro ochranu osobních údajů se ve své kontrolní činnosti setkal s nesprávnou praxí při doručován…