HZS ČR: Požáry střídají bouřky a hasiči se letos v létě opravdu nezastaví

13.08.2018 9:02

Středeční den navýšil výjezdy hasičů nejen k požárům, kterých je stále více než dvojnásobek dlouhodobého denního průměru, ale také k likvidaci následků bouřek.

HZS ČR: Požáry střídají bouřky a hasiči se letos v létě opravdu nezastaví
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Během středečního dne 8. 8. 2018 vyjeli hasiči k 117 požárům (dlouhodobý denní průměr je 47 požárů), mezi kterými převládají požáry v přírodním prostředí. Největším požárem včerejšího dne právě v přírodním prostředí byl požár lesa na Českolipsku (Liberecký kraj), kde hořel les u Stráže pod Ralskem, a u Hamru na Jezeře.

Bouřky, které se včera přehnaly přes Česko, za sebou nechaly popadané stromy a větve, místy také vodní laguny. Hasiči vyjížděli celkem k 520 technickým pomocem, které zahrnovaly především odstraňování popadaných stromů a větví a odčerpávání vody. Pro srovnání, běžně vyjíždějí k 162 technickým pomocem denně.

Příklady poskytnutí technické pomoci u HZS krajů:

Karlovarští hasiči zasahovali u 17 událostí popadaných stromů a zatopených ulic. Krátká bouřka zasáhla především Cheb a okolí. Hasiči zajistili uvolněnou část střechy, čistili odtokové kanály a odčerpávali laguny na silnicích. Několik popadaných stromů odstranili u Toužimi a Bochova.

V Ústeckém kraji zasahovali hasiči nejvíce v okrese Teplice, kde museli odčerpávat vodu ze sklepů. V Bílině se vytvořila na vozovce laguna. Spadlé stromy na silnicích a drátech elektrického vedení hlásily např. obce Lbíny, Bystřany nebo Sobědruhy.

V Olomouckém kraji způsobila bouřka nejvíce komplikacích v obcích Úsov, Klopina, Medlov a Troubelice, kde hasiči likvidovali popadané stromy, zatopené sklepy a uvolněnou střešní krytinu.

V Jihomoravském kraji hasiči nejčastěji zasahovali na Blanensku. Nejvíce popadaných stromů, téměř dvě desítky, odklízeli hasiči u obce Petrovice. Nejdéle zasahovali v obci Kulířov, kde voda z rozvodněného potoka zaplavila náves a několik sklepů. Nedaleko obce je i dětský tábor, který hasiči prověřili. Pomoc zde však nebyla potřeba.

Technické pomoci v sobě zahrnují celou řadu činností. Hasiči nevyjížděli pouze k následkům bouřek, ale například v Praze na stanici metra Lužiny zasahovali u případu pádu osoby do kolejiště pod vlakovou soupravu. Na stanici metra Náměstí Míru zase tři jednotky hasičů asistovaly Policii ČR u případu nálezu opuštěného kufříku u vstupu do stanice metra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy opravilo koryto Lejtny v Bratčicích

22:45 Povodí Moravy opravilo koryto Lejtny v Bratčicích

Povodí Moravy, s. p. dokončilo opravu více než 800 m dlouhého úseku vodního toku Lejtna v Bratčicích…