HZS ČR: Srbsko společně s EADRCC NATO organizuje mezinárodní cvičení záchranářů

05.10.2018 9:20

Ve dnech 8. až 11. října proběhne v Srbsku již 18. mezinárodní cvičení záchranářů zaměřené na zvládání následků zemětřesení a následných povodní. Cvičení, které zahájí Srbský prezident společně s generálním tajemníkem NATO, se zúčastní 38 zemí, z toho 23 se svými záchrannými týmy.

HZS ČR: Srbsko společně s EADRCC NATO organizuje mezinárodní cvičení záchranářů
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

NATO se na Balkáně prostřednictvím organizování společných cvičení záchranářů angažuje v poslední době opakovaně. V minulém roce proběhlo obdobné cvičení v Bosně a Herzegovině a v roce 2016 zase v Černé Hoře, která se mezitím v červnu 2017 stala 29. členem NATO.

Stěžejní úlohu při organizaci těchto záchranářských cvičení hraje Euro-atlantické středisko pro řešení mimořádných události (anglická zkratka EADRCC) NATO, které tento rok slaví 20 let od svého založení, a které je jakousi výkonnou složkou civilního nouzového plánování v NATO. Jedním z jeho hlavních úkolů je koordinace pomoci mezi aliančními státy a jejich partnery v případě přírodních nebo člověkem způsobených katastrof či teroristického útoku za použití chemických, biologických, radiologických nebo nukleárních (CBRN) látek.

Cílem letošního cvičení je tradiční prověření procedur pro spolupráci mezinárodních týmů, pro přijímání mezinárodní pomoci hostitelským státem, pro přeshraniční spolupráci a pro koordinaci mezi mezinárodními organizacemi (OSN, EU). Novinkou bude začlenění virtuální části cvičení, která bude ve virtuální realitě simulovat řešení havárie vlaku.

ČR na cvičení vysílá dva své zástupce – příslušníka HZS ČR jako součást organizačního týmu cvičení (DISTAFF) a experta z Ministerstva dopravy do týmu hodnotícího procedury pro překračování hranic (EVALUATOR). Kromě toho dojde také na národní úrovni k procvičení procedur operačního řízení při přijetí a vyhodnocení žádosti o mezinárodní pomoc a vyslání pomoci mezi EADRCC a národním kontaktním místem za ČR, kterým je Operační a informační středisko (OPIS) Ministerstva vnitra-generálního ředitelství HZS ČR.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP:  Dopravní opatření v souvislosti s akcí Velká jarní hvězdicovitá cyklojízda

15:18 MHMP: Dopravní opatření v souvislosti s akcí Velká jarní hvězdicovitá cyklojízda

V sobotu 27. dubna 2019 se v hlavním městě uskuteční sportovní akce Velká jarní hvězdicovitá cyklojí…