HZS Jihomoravského kraje nově využívá ke své práci také dron

09.06.2021 17:55

HZS Jihomoravského kraje je nově jedním ze čtyř opěrných bodů Hasičského záchranného sboru ČR pro použití bezpilotních leteckých systémů.

HZS Jihomoravského kraje nově využívá ke své práci také dron
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Náš sbor se stal opěrným bodem, který může operovat s bezpilotním leteckým systémem, a to i mimo jihomoravský region. Létat můžeme na území Pardubického, Olomouckého, Zlínského kraje a Kraje Vysočina.

V rámci této novinky vznikla také skupina, kterou tvoří pilot a operátor a na místě zásahu je podřízena veliteli zásahu. 

Dron, který má HZS Jihomoravského kraje v užívání, může sloužit v případě zásahu k řadě účelům. U rozsáhlých požárů lesních porostů může poskytnout informace o rozloze požáru a směru šíření. Využití najde také u požárů v průmyslových areálech, kde jej lze nasadit k mapování stavu požářiště a zasaženého objektu. Díky technické výbavě dokáže odhalit skrytá ohniska požáru nebo přiblížit konkrétní místo na požářišti. 

Díky optické kameře s třicetinásobným zoomem může být dron využit i pro průzkum v nepřístupném terénu či oblasti, kde se běžnou technikou hasiči nedostanou.

U technických zásahů s destrukcí objektů pak může veliteli zásahu ukázat nestabilní části konstrukce, u událostí s nebezpečnou látkou lze provést průzkum z dostatečné vzdálenosti, aniž by byli ohrožení hasiči.

Do základní výbavy systému patří dron DJI 210 RTK, termokamera, optická kamera s funkcí fotoaparátu a zaznamenání videa, přijímací zařízení s příjmem obrazu z nesené kamery, který je přenášen k operátorovi, pilotovi a do štábu velitele zásahu na zobrazovací zařízení.

Maximální vzletová hmotnost je 6,14 kg s možností připojit k platformě až 1,23 kg dodatečné zátěže. Můžeme jej využít na místě zásahu v podstatě bez časového omezení, což je dáno dostatečnou zásobou náhradních baterií. V případě potřeby může dron za ideálních podmínek letět rychlostí až 81 km/h.

Bezpilotní systém v současnosti testujeme v rámci našich výcviků. U skutečného zásahu zatím nemusel být nasazen.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

22:33 Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se z…