HZS: Lidé na Českobudějovicku a Vltavotýnsku se dočkají záchrany rychleji

20.09.2016 18:36

Jihočeští profesionální hasiči dál posilují bezpečnost na severu Českobudějovicka a Vltavotýnska. Dohodli se se společností ČEZ na využívání jednotky temelínské elektrárny pro zásahy v okolí. Na místě zásahů by tak profesionálové měli být dříve, elektrárenští hasiči na oplátku získají zkušenosti z reálných zásahů.

HZS: Lidé na Českobudějovicku a Vltavotýnsku se dočkají záchrany rychleji
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Šedesátičlenná jednotka profesionálních hasičů elektrárny Temelín patří mezi podnikovými hasiči mezi nejlépe vybavené a testované. Denně prochází tréninkem, většina patří i mezi specialisty na ovládání například těžké techniky. K požárům a například dopravním nehodám, nebo povodním ale vyjíždí jen minimálně. „Na elektrárnách jsou naprosto nezbytní. Fungují jako prevence, mají obrovské množství úkolů v oblasti dozoru. Například požárů je ale u nás naprosté minimum, což sice svědčí o vysoké kultuře bezpečnosti, ale hasiči mají o něco méně reálných zásahů, než ostatní profesionálové,“ říká o důvodech uzavření smlouvy ředitel Útvaru bezpečnosti ČEZ Roman Havlín.

To by se nyní mělo změnit. Od října jsou temelínští profesionální hasiči zařazeni do takzvaného poplachového plánu. To znamená, že operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje je může vyslat k jakékoliv události v okolí. „Pokud máme možnost s minimálními náklady dál posílit už tak vysokou bezpečnost v oblastech Jihočeského kraje, pak to samozřejmě využijeme. Rychlost a kvalita zásahu je pro nás stěžejní,“ říká ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš.

Smlouva má ale specifika. Temelínští hasiči budou mít možnost z místa zásahu kdykoliv odjet, pokud by byli potřeba v elektrárně.

„Ve finále to bude výhodné pro obě strany. Ale samozřejmě se nemění nic na tom, že klíčovou úlohou zůstává prevence a ochrana Jaderné elektrárny Temelín,“ shrnuje Roman Havlín.

S temelínskými hasiči by se mohli lidé poprvé při ostrých výjezdech setkat od října. K dispozici přitom mají výjimečné vybavení, kromě jiného například nejvyšší zásahovou plošinu v Jihočeském kraji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…