HZS: Mistrem ČR ve vyprošťování u dopravních nehod se stalo družstvo z Královéhradeckého kraje

22. 9. 2018 13:55

Dvacátý zářijový den patřilo celé Resselovo náměstí v Chrudimi profesionálním hasičům. Konalo se zde IX. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod.

HZS: Mistrem ČR ve vyprošťování u dopravních nehod se stalo družstvo z Královéhradeckého kraje
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Pořadatelem IX. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod bylo MV-generální ředitelství HZS ČR a Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje. Spolupořadateli byly Česká asociace hasičských důstojníků, z. s., město Chrudim a Sportovní klub hasiči okresu Chrudim, z.s.

Na Resslově náměstí v centru Chrudimi soutěžilo 14 nejlepších družstev z celé České republiky. Hosty mistrovství byly dva týmy – HZSP AERO Vodochody Aerospace, a.s. a ze Slovenska dorazil Hasičský a záchranný zbor Nitra.

Na soutěž se přišla podívat minimálně tisícovka diváků a samozřejmě zvědavě sledovaly soutěž i děti ze základních škol, které fandily hasičům při nelehkých úkolech.

Pro každé družstvo byl připraven odlišný scénář. Předem připravené scénáře simulovaly dopravní nehody, ke kterým hasiči každodenně vyjíždějí. Soutěžilo se střídavě na dvou stanovištích. Při pohledu na hydraulické nůžky zakusující se do zcela nových modelů vozů Škoda krvácelo srdce nejednoho diváka, ale myšlenky soutěžících byly soustředěny na co nejpreciznější zdolání nastavené situace. Počínání soutěžních týmů během simulovaného zásahu sledovali kvalifikovaní rozhodčí z řad hasičského záchranného sboru. Rozhodčí zhodnotili zásah a vyproštění zraněné osoby ve třech oblastech – taktika, technika provedení zásahu a poskytnutí první před lékařské pomoci.

Mezi hlavní kritéria hodnocení tedy patřilo v oblasti taktiky především velení u zásahu, spolupráce celého týmu, bezpečnost práce; v oblasti techniky pak ovládání vyprošťovacích zařízení, způsob využití různých ochranných prostředků na přímou ochranu zraněné osoby a vyproštění zraněného včetně zajištění životně důležitých funkcí a fixace vyprošťovaného.

IX. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod je u konce. Poděkování patří celému organizačnímu týmu, který se podílel na přípravách celé velmi náročné akce.

Nejlépe si se všemi nástrahami a záludnostmi nastavené dopravní nehody poradilo družstvo HZS Královéhradeckého kraje. Na stříbrném stupínku skončilo družstvo hasičů HZS Zlínského kraje. Ze třetího místa se radují reprezentanti domácího družstva HZS Pardubického kraje.

Po celou dobu soutěže byl pro diváky k dispozici pestrý doprovodný program, kdy si mohli prohlédnout výstavu věnovanou právě vyprošťování, dále vystavenou techniku hasičů i dalších složek IZS, navštívit stánek hasičů z oddělení prevence, vyzkoušet si simulátor nárazu či simulátor přetočení vozidla na střechu z Besipu a mnoho dalších atrakcí, které byly připraveny takřka pro všechny věkové kategorie.

Hostitelem příštího mistrovství ve vyprošťování u dopravních nehod bude v roce 2020 HZS Jihomoravského kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman ukončil šetření dvou kauz z oblasti stavebního práva

22:33 Ombudsman ukončil šetření dvou kauz z oblasti stavebního práva

Ombudsman vedl dvě samostatná šetření, jejichž předmětem byly postupy obecných stavebních úřadů ve S…