Hasiči se připravují na extrémně silný vítr

28.10.2017 19:04

V souvislosti s výstrahou ČHMU na extrémně silný vítr, platnou pro celou Českou republiku zasedala skupina štábu generálního ředitelství HZS ČR. Ta rozhodla o speciálních opatřeních.

Hasiči se připravují na extrémně silný vítr
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Pracoviště příjmu tísňového volání a operační střediska budou obsazena v plných početních stavech, připravena odbavovat velký nápor volajících a řešit vzniklé mimořádné události. V pohotovosti je Záchranný útvar HZS ČR a to všechny tři roty – v Hlučíně, Jihlavě i ve Zbirohu. Zpohotověny jsou sklady Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR pro výdej humanitárního materiálu, pro poskytnutí nouzového ubytování, lehátek, přikrývek a podobně. V pohotovosti jsou i všechny stanice HZS ČR v republice a jsou připraveni okamžitě posílit početní stavy hasičů ve výjezdu. Stejně tak i dobrovolní hasiči.

Nejhorší situace se očekává od sobotního večera do nedělního poledne. Hasiči jsou na takovéto mimořádné události připraveni a řádně školeni, procházejí speciálním výcvikem pro práci s motorovou pilou, umí si tak velmi profesionálně s nepřízní počasí poradit. Nejčastěji odstraňují popadané stromy, větve nebo zabezpečují poškozené střechy.

Co dělat při silném větru

Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně. 

 • Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry

 • Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
   
 • Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
   
 • Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
   
 • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
   
 • Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
   
 • NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
   
 • NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
   
 • UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Čím méně bude společnost disciplinovaná, tím delší budou nouzová opatření. Odborný výcvik musí fungovat i při pandemii

22:11 Hospodářská komora: Čím méně bude společnost disciplinovaná, tím delší budou nouzová opatření. Odborný výcvik musí fungovat i při pandemii

Zpřísňující se preventivní opatření proti šíření koronaviru ve školách mohou výrazně omezit klíčový …