Hasiči vysvobodili z vozů dvě děti. Nenechávejte je v uzamčeném autě samotné

23.06.2021 21:44

Na základě dvou aktuálních případů z pondělního rána důrazně upozorňujeme, aby řidiči v horkých dnech nenechávali uvnitř uzamčených vozidel děti a zvířata. Slunečné počasí a venkovní teploty atakující čtyřicítku mohou udělat z vozidla past, která může mít fatální následky.

Hasiči vysvobodili z vozů dvě děti. Nenechávejte je v uzamčeném autě samotné
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Jen během dnešního dopoledne olomoučtí hasiči vysvobodili 2 děti z uzamčených automobilů. Nejprve vyjížděli do Horky nad Moravou, poté na Kafkovu ulici v Olomouci. V obou případech se nejednalo o lehkomyslnost, ale o zabouchnutí auta i s klíčky uvnitř. Pomoc si na místo přivolali bez prodlení sami rodiče uvězněných dětí. Hasičům se v obou případech podařilo do vozidel dostat bez jejich poškození a velmi rychle, takže nebylo třeba na místo volat k dětem zdravotnickou záchrannou službu. K jejich vysvobození jsme využili technické prostředky pro otevírání uzavřených prostor.

V horkých dnech se teplota uvnitř automobilu zvyšuje závratnou rychlostí. Každých 10 minut stoupá o 10 stupňů. Teplota v autě, které stojí na přímém slunci, může už za necelou půlhodinu dosáhnout 50 °C. I ve stínu však teplota roste. V těchto podmínkách je rizikové nechat dítě zavřené v rozpáleném autě i na pouhých několik minut.

Proto pokud dítě ve vozidle zabouchnete i s klíči a nemáte po ruce náhradní, neprodleně volejte hasiče. To stejné platí i pro případ, že zpozorujete uzamčené dítě či zvíře uvnitř auta bez dozoru. Ani zde by nikdo neměl váhat a okamžitě vše oznámit na tísňovou linku. Zjistěte, zda dítě reaguje na podněty a zda jeví známky přehřátí – malátnost, zarudnutí, nadměrné pocení. Vše ohlaste operátorovi. Ten vám také poradí, jak dále postupovat. Od automobilu neodcházejte a vyčkejte na příjezd složek IZS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tatrováci pomohli pěti rodinám, do jejichž života tragicky zasáhlo tornádo

9:58 Tatrováci pomohli pěti rodinám, do jejichž života tragicky zasáhlo tornádo

Zapůjčení pěti sklápěček pro Hasičský záchranný sbor, dobrovolná finanční pomoc pěti konkrétním rodi…