Hasičský záchranný sbor: Bilanční zpráva za rok 2020

14.01.2021 21:20

Rok, kdy se většině lidem v naší zemi změnil život, byl také rokem změn struktury výjezdové činnosti hasičů. Pokud se podíváme do předběžné statistiky za rok 2020, zjistíme, že striktní opatření snížila nejen komfort našich občanů, ale pravděpodobně měla také vliv na počet požárů nebo dopravních nehod, ke kterým hasiči vyjížděli. O co méně práce měli hasiči na jedné straně, o to víc činností jim přibylo na straně druhé – „covidové“.

Hasičský záchranný sbor: Bilanční zpráva za rok 2020
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Za rok 2020 nám meziročně přibylo více než 13 000 událostí, u kterých jsme zasahovali, což je meziroční nárůst přibližně o 10 %. Činnosti v souvislosti s bojem proti COVID-19 spadají u HZS ČR do tzv. „ostatních událostí“, tedy událostí, které nelze zařadit do žádné jiné kategorie naší činnosti. Zatímco v roce 2019 bylo takových „ostatních událostí“ pouze 40, rok 2020 si připsal rekordní číslo 5 192, což vyjádřeno v procentech, znamená neuvěřitelný nárůst o 11.700 %.

HZS

Je pravdou, že ještě před rokem by si ani sami hasiči nemysleli, že jejich obraz v očích veřejnosti už nebude s proudnicí v ruce, ale s teploměrem, štětičkou testovací sady, rouškou, dezinfekcí nebo obřím balíkem humanitární pomoci „z“ i „do“ zahraničí.

Zatímco Češi toho v minulém roce příliš nenacestovali, hasiči v rámci vysílání humanitárních pomocí, při svozu našich občanů, kteří uvízli v zahraničí nebo při záchranných pracích, byli například v Řecku, Chorvatsku, Německu, Polsku, Rakousku, Bosně a Hercegovině, Arménii, San Marinu nebo v Libanonu. Všechny tyto cesty byly o to náročnější, že je hasiči museli absolvovat s dodržením všech přísných hygienických pravidel, v respirátorech a někdy i v ochranných oblecích.

V loňském roce vyjížděli hasiči k mimořádné události každé 2 minuty a 33 sekund, a každých 8 minut a 34 sekund jsme někoho zachránili nebo evakuovali. Počet volání na tísňovou linku byl 2,3 milionů, což znamená, že každých zhruba 14 sekund byl odbaven hovor.

Celkově vyjeli hasiči k 143 490 událostem. To je o 10% víc, než tomu bylo v roce 2019, kdy jsme vyjeli zhruba k 130 000.

Přestože došlo k poklesu počtu požárů, konkrétně o 7,6%, oproti roku 2019, narostl počet úmrtí při požárech, a to celkem o 8 lidských životů. Naopak o 414 osob se nížil počet zraněných. Hasiči v roce 2020 vyjeli celkem k 17 354 požárům, při kterých uchránili hodnoty za 14,714 miliard a zachránili 1 247 osob.

HZS

Největšími požáry loňského roku byl požár skladovací haly v Polici nad Metují dne 5. května 2020, kde se škoda vyšplhala na 155 milionů, jeho likvidace trvala dva dny a zranili se při něm dva hasiči.

Druhým velkým požárem byl požár výrobní a skladovací haly v Kralupech nad Vltavou dne 19. listopadu 2020. Zde se škoda vyšplhala na 150 milionů.

Dále hasiči vyjížděli ke 20 161 dopravním nehodám, 84 041 technickým zásahům nebo 7 618 únikům nebezpečných chemických látek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…